Staranju se ne da ubežati, pri tem smo vsi na isti ladji, je dejal predsednik države. Foto: MMC RTV SLO
Staranju se ne da ubežati, pri tem smo vsi na isti ladji, je dejal predsednik države. Foto: MMC RTV SLO

Vojni invalidi in invalidi nasploh ste posebna skupina ljudi, ki je v življenju veliko pretrpela, in tudi zato na življenje gledate z več optimizma.

Predsednik republike

V Celju je ob 70. obletnici ustanovitve prvih partizanskih brigad ter ustanovitve partizanske sanitete potekalo srečanje vojnih invalidov Slovenije. Glavni govornik, predsednik države Danilo Türk je poudaril pomen skrbi za invalide, ki se mora nenehno izboljševati.
Pomemben del tega dialoga je načelo, da se nič ne odloča brez invalidov in brez njihovega glasu, kar je po Türkovih besedah implementirano tudi v sedanjo invalidsko politiko. To je po njegovem mnenju pomembno dejstvo, ki ga je treba upoštevati in na ta način prispevati k izboljševanju zaščite in statusa invalidov.
Omenil je Konvencijo o pravicah invalidov, ki jo je Slovenija ratificirala in se s tem zavezala, da bo uveljavila enake možnosti in priložnosti za vse ter preprečila kakršno koli diskriminacijo na osnovi invalidnosti. Konvencija je pomemben prispevek k uresničevanju človekovih pravic invalidov, saj ponuja tudi nove možnosti, nova orodja in poti sodobnega invalidskega varstva, je prepričan.

60 zakonov, ki urejajo invalidsko problematiko
V nadaljevanju je predsednik republike opozoril, da Slovenija pri razvoju invalidske politike upošteva smernice OZN-a, Evropske unije in drugih mednarodnih organizacij. Sprejeli smo več kot 60 zakonov in podzakonskih aktov, ki urejajo invalidsko problematiko. Najširša podlaga pa je v ustavnih načelih, ki vojnim invalidom zagotavljajo posebno socialno varnost.

Po njegovem je prav, da tudi v sedanji gospodarski in finančni krizi organi zveze opozarjajo in se trudijo, da se položaj vojnih invalidov ne bi poslabšal.

"Vojni invalidi in invalidi nasploh ste posebna skupina ljudi, ki je v življenju veliko pretrpela, in tudi zato na življenje gledate z več optimizma," pravi Türk. Spomin na ustanovitve prvih partizanskih brigad pred 70 leti je po njegovem mnenju spomin na slovensko partizansko vojsko in izraz spoštovanja boja slovenskega naroda zoper fašizem in nacizem ter občutek ponosa ob zmagi nad tem zlom, ki je želelo podjarmiti Evropo in svet.

"Naj pa bo to tudi spomin na humanost, kajti ustanovitev slovenske partizanske sanitete, katere 70. obletnice se danes prav tako spominjamo, je bila nekaj posebnega in nekaj, česar marsikatere druge članice zmagovite koalicije niso imele" je dejal in dodal, da naj nam tudi spomin na tiste herojske čase vliva novih moči in upanje, da bomo premagali tudi današnje krizne razmere.

Türk se je spomnil tudi dogodkov iz novejše zgodovine. Čas naše osamosvojitve je, kot ocenjuje, prav gotovo tak dogodek in zato ostaja svetel spomin v zavesti našega naroda.

Predsednik republike je globoko prepričan, da bo Zveza vojnih invalidov Slovenije tudi v prihodnje uspešno uresničevala svoje poslanstvo. Ob tej priložnosti se je zahvalil dolgoletnemu predsedniku in aktivnemu članu zveze Ivanu Pivku za njegov velik prispevek k uveljavljanju pravic ter urejanju statusa članov zveze.

Vojni invalidi in invalidi nasploh ste posebna skupina ljudi, ki je v življenju veliko pretrpela, in tudi zato na življenje gledate z več optimizma.

Predsednik republike