Strokovna direktorica ljubljanskega kliničnega centra Brigita Drnovšek Olup opozarja, da bodo na operacije dlje čakali tudi rakavi bolniki. Foto: BoBo
Strokovna direktorica ljubljanskega kliničnega centra Brigita Drnovšek Olup opozarja, da bodo na operacije dlje čakali tudi rakavi bolniki. Foto: BoBo
Že prve odpovedi operacij

Kot je povedala strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Brigita Drnovšek Olup, v UKC-ju zaradi preklica zdravniških soglasij za delo čez polni delovni čas še ne opažajo odstopanj v nekirurških dejavnostih, medtem ko se zaradi pomanjkanja anesteziologov že zmanjšuje število operacij. Na kliničnem centru je soglasje sicer preklicalo 650 zdravnikov, en zdravnik pa je do zdaj ta preklic pisno umaknil.

Manj le nenujnih operacij
Drnovšek Olupova je poudarila, da velja zmanjšanje zgolj za nenujne operacije. Po njenih besedah so nekateri oddelki že začeli obveščati bolnike o preložitvi oz. odpovedi operacije. Dodala je, da se je zmanjšalo število operacij na pediatričnem oddelku kirurških strok in na ginekološki kliniki. V prihodnosti pa pričakujejo zmanjšanje obsega nenujnih operacij na vseh področjih, razen na travmatologiji, torakalni kirurgiji, nevrološko interventni kirurgiji.

Strokovna direktorica UKC-ja je prepričana, da se na oddelkih kliničnega centra, kjer opravljajo predvsem urgentne operativne posege, program bistveno ne bo zmanjšal. Na drugih oddelkih pa bo po njenih napovedih redni program zmanjšan tudi za polovico in več.

Tudi pri rakavih bolnikih bodo določali prioritetne
Opozorila je, da bodo na operacije dlje čakali tudi bolniki z rakom. "To so po navadi daljše operacije, in če je zdravniških ekip manj, se bo čakalna vrsta podaljševala," pravi in dodaja, da bodo tudi pri bolnikih z rakom ocenjevali, katera oblika raka je bolj agresivna ter na podlagi tega določali nujnost operacije.

Potrebovali bi še enkrat toliko anesteziologov
Drnovšek Olupova pojasnjuje, da bi za normalno delovanje vseh operacijskih dvoran dnevno potrebovali 31 anesteziologov, na razpolago pa jih bo od prihodnjega tedna dalje od 13 do 15. Ob tem se je tudi "začel pritisk s strani anesteziologov v smislu razumevanja ur, kolikor jih lahko posameznik opravi v določenem obdobju".

Po njenih besedah vodstvo bolnišnice upošteva razlago zakona, kot ga je predlagalo ministrstvo za zdravje. To je namreč julija na direktorje javnih zdravstvenih zavodov naslovilo gradivo, v katerem menijo, da za področje urejanja delovnega časa zdravnikov velja zakon o zdravniški službi, ne pa zakon o delovnih razmerjih.

Že prve odpovedi operacij