Kot je pojasnil pionir presaditev krvotvornih matičnih celic na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in v Sloveniji Jože Pretnar, ki je leta 1989 opravil prvo transplantacijo, se je ideja prvič pojavila leta 1983. "Preden nam je uspelo vzpostaviti ekipo in pripraviti vse protokole, je trajalo približno šest let," je povedal na novinarski konferenci UKC-ja Ljubljana.
V prvih letih so v UKC-ju Ljubljana na leto naredili pet transplantacij, deset let pozneje pa so jih toliko opravili v enem tednu.
Pomembno vlogo pri prvi presaditvi je odigralo tudi sodelovanje s Hrvaško. Pionir presaditve krvotvornih matičnih celic na Hrvaškem Boris Labar z zagrebške klinike Rebro je pojasnil, da so zdravniki iz Zagreba, ki so bili z izkušnjami pri zdravljenju s presaditvami kostnega mozga nekaj let pred Slovenijo, zdravnikom iz Ljubljane takrat priskočili na pomoč. "V osemdesetih letih prejšnjega stoletja smo se s kolegi iz Ljubljane skupaj podali na podvig, ki se je takrat zdel skoraj nemogoč, a nam je uspelo," je dejal Labar.
Nesebičen trud pionirjev bolnikom lajša življenje
Predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo UKC-ja Ljubljana Samo Zver je poudaril pomen dostopa do vrhunskega zdravljenja v domačem okolju. Prepričan je, da so z vzpostavitvijo zdravljenja v Sloveniji bolnikom omogočili boljšo kakovost bivanja in dvignili raven zdravljenja. Pri tem je pohvalil nesebičen trud pionirjev, ki so si za razvoj področja prizadevali v blagor bolnikov.
O napredku na področju presaditev krvotvornih matičnih celic je spregovoril tudi vodja transplantacijske dejavnosti s kliničnega oddelka za hematologijo UKC-ja Ljubljana Matjaž Sever. Poudaril je, da v UKC-ju Ljubljana danes opravijo okoli 140 posegov letno, pridobili pa so tudi nov oddelek, ki ustreza vsem sodobnim standardom. Skozi leta se je povečala tudi dostopnost novih zdravil, metod in pristopov k presaditvam. "Danes smo dosegli zavidljivo raven obravnave bolnikov, ki potrebujejo transplantacijo v hematologiji," je zatrdil.
O svoji izkušnji je spregovoril tudi Miran Ohnjec, ki je leta 1989 zbolel za levkemijo, septembra naslednje leto pa je bil deveti bolnik, ki je v Ljubljani prejel presaditev krvotvornih matičnih celic. "Posebej bi se zahvalil doktorju Pretnarju, ki je takrat začel to dejavnost in bolnikom omogočil nadaljnje življenje," je dejal Ohnjec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje