Podjetje namerava do konca junija zaprositi za odobritev zdravila donanemab.
Eksperimentalno zdravilo deluje tako, da odstranjuje obloge v možganih, znane kot amiloid, ki so značilne za Alzheimerjevo bolezen.
Vendar pa je med preizkusi prišlo do neželenih posledic. Kot poroča BBC, so namreč umrli trije prostovoljci. Dva sta umrla neposredno zaradi nevarne otekline v možganih, tretji pa po tem. V preizkusih, ki so trajali 18 mesecev, je sodelovalo 1734 bolnikov z zgodnjo Alzheimerjevo boleznijo.
Otekanje možganov je bil običajni stranski učinek pri skoraj tretjini udeležencev. Večinoma je šlo za milo obliko, v 1,6 odstotka primerov pa je bilo otekanje nevarno. "Za vsako zdravilo za vsako bolezen obstajajo potencialna tveganja in potencialne koristi," je dejal glavni znanstveni direktor podjetja Daniel Skovronsky, poroča CNN.
Vendar je opozoril, da se pri skoraj polovici udeležencev, ki so jemali zdravilo, v enem letu ni poslabšala ključna kognitivna sposobnost v primerjavi s skoraj 30 odstotki tistih, ki so jemali placebo.
Alzheimerjeva bolezen prizadene več kot šest milijonov Američanov. V zgodnjih fazah bolezni je približno 1,7 do dva milijona ljudi, starejših od 65 let. Razvoj zdravil za Alzheimerjevo bolezen je bil večkrat neuspešen. Prvo zdravilo leqembi podjetij Eisai in Biogen je januarja dobilo pospešeno odobritev Uprave za hrano in zdravila (FDA).
Skovronsky je poudaril, da je nova skupina zdravil drugačna zaradi količine amiloida, ki ga lahko odstranijo, in tega, kako hitro ga lahko odstranijo.
Zdravilo bolniki prejemajo z infuzijo enkrat na mesec. Podjetje pravi, da donanemab tako učinkovito odstranjuje amiloid, da je 52 odstotkov bolnikov po enem letu lahko prenehalo jemati zdravilo, 72 odstotkov pa po letu in pol, poroča CNN.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje