Pri starejših je vzrok za glavkom lahko tudi sladkorna bolezen, visok krvni pritisk, zdravljenje s kortikosteroidi ... Foto: EPA
Pri starejših je vzrok za glavkom lahko tudi sladkorna bolezen, visok krvni pritisk, zdravljenje s kortikosteroidi ... Foto: EPA
Glavkom je vodilni vzrok ireverzibilne slepote tako v svetu kot Združenih državah.
Prvič je bil glavkom opisan kot bolezensko stanje že leta 1622, ko ga je opisal angleški zdravnik Richard Bannister. Foto: EPA
Znanstveniki ocenjujejo, da bo do leta 2010 zaradi glavkoma oslepelo 8,5 milijona ljudi.
Obstaja več vrst glavkomov, najbolj znana sta glavkoma z odprtim in zaprtim zakotjem. Foto: EPA

Profesor Harry Quigley z baltimorskega oftamološkega inštituta Wilmer je dejal, da bodo za glavkomom najpogosteje obolevale ženske v Afriki in Aziji. Do leta 2020 bo Indija postala druga najštevilčnejša država z obolelimi za glavkomom na svetu, pri čemer bo prehitela Evropo.

Glavkom povzroča slepoto, ki pa jo lahko preprečimo, če bolezen zdravimo, je dodal Quigley, ki je o izsledkih raziskave poročal v britanskem časopisu za oftamologijo. Glavkom je bolezensko stanje, ki lahko trajno poškoduje živec v zadnjem delu očesa. Če bolezni ne zdravimo, bo oboleli v končni fazi oslepel.

Glavkom pogostejši pri ljudeh nad 60 let
Bolezen se razvije predvsem pri ljudeh, ki so starejši od 60 let. Pri njih je to tudi drugi vzrok za slepoto. Glavkom povezujemo s pritiskom v očeh, ki je kriv za naraščanje tekočine v očesu. Harry Quigley in Aimee Broman sta v raziskavi uporabila podatke o ljudeh, ki imajo glavkom in predvidevanja Združenih narodov o številu ljudi. Pri raziskavi sta se osredotočila na to, katere starostne skupine, kateri spol in katero narodnost bo bolezen najbolj prizadela.

Če je pravočasno odkrit, je ozdravljiv
Zaradi bolezni, ki jo lahko zdravimo s tabletami, z lasersko operacijo ali s kapljicami, bo po mnenju znanstvenikov do leta 2010 oslepelo 8,5 milijona ljudi, do leta 2020 pa že 11 milijonov. Na Kitajskem naj bi do takrat obolelo šest milijonov ljudi. Quigley je dodal še, če bi bilo v državah v razvoju in revnih deželah dostopnih več zdravil, bi lahko zmanjšali število obolelih.

Kaj je glavkom?
Nastanek glavkoma lahko povzroči visok notranji očesni pritisk. Pri glavkomu se očesni pritisk zviša zaradi ovire v odtoku prekatne vodice. Zvišan pritisk lahko poškoduje očesni živec, kar povzroči slabšanje vida. Pritisk navadno raste postopno več let. Težave z vidom se razvijajo počasi: vid je nejasen in zamegljen, v poltemi slab; pojavi se občutek tiščanja v očeh, oči se solzijo. Včasih se stanje poslabša, kar se pokaže s hudo bolečino v očeh, z nejasnim vidom, mavričnimi krogi okrog luči in bruhanjem.

Kaj lahko naredite za svoje oči?
Redno je treba hoditi na preglede k oftamologu, saj le ta lahko prepozna bolezenske znake in začne zdraviti. Po štiridesetem letu starosti je priporočljivo, da oftamologa obiščete enkrat letno, četudi nimate nobenih težav z očmi.