Laserje, kot jih poznamo danes, so izumili leta 1960, s pomočjo polprevodnega materiala pa ustvarjajo usmerjen žarek svetlobnih valov. Foto: EPA
Laserje, kot jih poznamo danes, so izumili leta 1960, s pomočjo polprevodnega materiala pa ustvarjajo usmerjen žarek svetlobnih valov. Foto: EPA

Iznajdba laserja je stara 50 let, danes pa si brez njega tehnologije skorajda ne moremo predstavljati. Antilaser bi morda sodil bolj v znanstveno fantastiko, vendar je verjetneje, da bo tehnologija prihodnjih generacij temeljila prav na njem. Uporabili bi ga lahko v optičnih računalnikih, ki bi jih poganjala svetloba.

Naprava deluje kot vzvratni laser, je pojasnil Douglas Stone z univerze Yale, ki je antilaser razvil. Laser porablja električno energijo zato, da oddaja svetlobo v zelo ozkem frekvenčnem pasu, antilaser pa svetlobo "odvzame" in jo spremeni v toploto, ki pa jo je z lahkoto mogoče pretvoriti v električno energijo.

Antilaserje bodo najprej uporabljali v računalništvu, morda tudi v radiologiji
Laserje, kot jih poznamo danes, so izumili leta 1960, s pomočjo polprevodnega materiala pa ustvarjajo usmerjen žarek svetlobnih valov. Stonova naprava pa za vpojnik uporablja silicij, ki ujame svetlobne valove in jih "premetava" okoli toliko časa, da se pretvorijo v toploto.

Čeprav se naprava zdi uporabna, pa nikoli ne bo mogla delovati kot ščit pred laserji. Stone pojasnjuje, da je bila narejena zato, da vsrka laser. "Če vas bo nekdo z lasersko pištolo nameraval ubiti, vas bo ubil," je pojasnil. Tako se mu zdi uporaba njegovega izuma še najverjetnejša pri naslednji generaciji računalnikov, ki bodo imeli hibridne čipe (svetloba in električna energija namesto tranzistorjev in silicij). Dlje v prihodnosti pa bi lahko izum uporabljali tudi v radiologiji, je še dejal Stone.