Na svoji prvi novinarski konferenci po koncu 17-mesečnega poskusa so danes dejali, da so ponosni na svoj dosežek.
Šest prostovoljcev je polnih energije in veselja stopilo pred novinarje, potem ko so v petek izstopili iz kapsule v Moskvi, v kateri so bili zaprti 520 dni. Šesterica je program misije izvedla v celoti, vsi člani ekipe pa so bili po koncu v dobrem zdravstvenem stanju. "Želel sem sodelovati v tej zanimivi dogodivščini in hkrati storiti nekaj koristnega za človeštvo, zato sem zdaj vesel, da mi je uspelo," je svoje občutke opisal Rus Aleksej Sitev.
Člani posadke, ki so jo sestavljali Kitajec, Italijan, Francoz in trije Rusi, so priznali, da so se med "misijo na Mars" zaradi osamitve spopadali z utrujenostjo in stresom, ki pa so ju uspešno premagovali s telesno vadbo, branjem in učenjem tujih jezikov, predvsem pa so se skušali zaposliti z delom. Kot so zatrdili, med njimi nikdar ni bilo napetosti, so pa priznali, da so bili trenutki, ko so se pojavila nestrinjanja zaradi kulturnih razlik.
Najhujša monotonost
Najhujša težava je bila monotonija, ki je dosegla vrhunec v drugi polovici, po opravljeni "misiji na Marsu", ko so imeli za seboj zahtevne znanstvene in tehnične naloge ter so se morali spopasti z vsakdanjo rutino. Francoz Romain Charles in Italijan Diego Urbina sta si čas krajšala z igranjem kitare ter preigravala pesmi Home, Sweet Home in Rocket Man Eltona Johna.
Sicer pa je posadka zelo pogrešala okusno hrano. Charles je priznal, da je sanjal o tipičnih francoskih dobrotah - siru, rdečem vinu in hrustljavih bagetah. "Astronavti" so smeli piti le vino v prahu, kar je bilo za Francoza izjemno težko. Nad hrano ni bil navdušen niti Kitajec Wang Yue, ki je priznal, da mu je povzročala vetrove. "Takoj sem pripravljen z drugimi poleteti na Mars. Žal to pred letom 2035 ne bo mogoče, takrat pa ne bomo več zmožni za to," je dejal Rus Aleksander Smolejevski.
Po nekajdnevni karanteni može zdaj v Moskvi čaka še mesec dni testiranj, pri čemer pa ne bodo več zaprti med štirimi stenami.
Poskus v moskovskem raziskovalnem inštitutu se je začel 3. junija lani. Prostovoljci, stari med 27 in 38 let, so bili zaprti v posebnem, 550 kubičnih metrov velikem zabojniku. Cilj poskusa je bil ponazoritev misije na rdeči planet - 250 dni potovanja, 30 dni bivanja na površini planeta in še 240 dni za vrnitev, kar nanese skupaj 520 dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje