Tehnološko napreden objekt na severovzhodu Kitajske je vodilni projekt velikopoteznega in dragega poskusa vlade, da bi s pomočjo znanosti in tehnologije Kitajsko usmerila na pot trajnostnega razvoja. V bližini obrata naj bi v desetih letih zraslo ekoprijazno mesto, nedaleč stran pa se rojeva prvi projekt uplinjanja premoga in tehnologije zajemanja ogljika, piše Guardian.
Medtem ko ti projekti šele rastejo, pa obrat za desalinacijo (razsoljevanje) že deluje in pridobiva 400 MW elektrike ter 200.000 kubičnih metrov neslane vode iz morja. Da bi se izognili običajnim okoljskim težavam razsoljevanja, obrat zbira – in prodaja – sol, ki jo dobijo iz slane vode, namesto da bi jo vračali nazaj v morje. Obrat v Tiandžinu paro, ki nastaja in bi sicer šla v zrak, usmerja v cevi v sobi za destilacijo morske vode.
Gospodarsko nedonosen projekt
Če je obrat ekonomičen z naravnimi viri, pa gotovo ni gospodaren z denarjem – odkar je začel lanskega aprila delovati, ni nikoli deloval z več kot četrtino svojih zmogljivosti. "Obrat trenutno ni donosen, vendar bo to postal z razvojem gospodarstva. Desalinacija je koristna za družbo, krepi gospodarstvo in prispeva k okolju, ker preprečuje preveč podtalne vode," pravi generalni direktor obrata.
Tiandžin se spopada s kroničnim pomanjkanjem vode. Zaradi suše, prevelike porabe in onesnaženja ima 10 milijonov njegovih prebivalcev le desetino vode, kolikor je ima povprečni Zemljan. S podobnimi težavami se spopada večji del severne Kitajske, vključno s Pekingom, kjer skupaj primanjkuje 200 milijard kubičnih metrov vode.
Znanstveniki: Desalinacija ni najboljša rešitev
Da bi ustavila krizo se vlada zateka k vedno bolj obupanim in dragim ukrepom, ki vključujejo največji vodno-inženirski projekt, ki predvideva odvračanje dela toka reke Jangce skozi tri velikanske kanale.
Okoljevarstveniki opozarjajo, da kljub razvoju tehnologije razsoljevanje ni najboljši odgovor na kitajsko težavo. Objekti za razsoljevanje predstavljajo pritisk na morski ekosistem, ustvarjajo dodatno povpraševanje po premogu in vodi ter odtegujejo pozornost od pomembnejših ciljev – izboljšanja učinkovitosti, ohranjanja naravnih virov in zmanjševanja izpustov ogljikovega dioksida.
Tržni analitiki pričakujejo, da se bo razsolitev vode nadaljevala in da se bodo stroški pridobivanja sladke iz slane vode znižali, tako da bo postopek v prihodnje postal cenejši. Kljub temu ne vidijo rešitve za kitajsko pomanjkanje vode v razsoljevanju, ki naj bi poskrbelo le za polovico vode v Pekingu, še poroča Guardian.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje