Skupina raziskovalcev je rapamicin (odkrili so ga v prsti Velikonočnega otoka v Tihem oceanu) vbrizgala miši, katere starost naj bi ustrezala 60 človeškim letom. Po vbrizganju zdravila so izsledki pokazali, da se je njena življenjska doba podaljšala za 38 odstotkov, je objavljeno v znanstveni reviji Nature.
"Prepričani smo, da smo našli prvi prepričljiv dokaz, da se lahko s pomočjo zdravil, ki jih začnemo jemati v procesu staranja, to upočasni in življenjska doba podaljša," je dejal profesor Randy Strong s teksaške univerze.
Rapamacin so odkrili že v 70. letih prejšnjega stoletja, v medicini pa ga že uporabljajo za preprečevanje zavrnitve organov po presaditvi in preizkušajo njegovo učinkovitost pri zdravljenju rakavih bolezni.
Britanski znanstveniki pa opozarjajo na previdnost, saj je znano, da rapamicin zavira imunski sistem. "Medtem ko so laboratorijske miši zaščitene pred infekcijami, pa pri človeški populaciji tega ni mogoče zagotoviti," opozarja Lynne Cox, strokovnjakinja za staranje z oxfordske univerze. Študija je kljub temu pomembna, saj kaže pot razvoju novih zdravil, ki bi lahko delovala na tem področju, dodaja Coxova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje