Švedska tajna služba bo tako lahko spremljala ves "mednarodni promet", torej tako vse telekomunikacije, ki izvirajo iz Švedske, so namenjene na Švedsko in tiste, ki prečkajo Švedsko (npr. komunikacijo med Britanci in Finci).
Prestrežene podatke bodo analizirali z iskalniki ključnih besed, dostop do analiz pa bodo poleg tajnih služb, policije in carine imeli tudi uslužbenci ministrstva za promet in za kmetijstvo, v nekaterih primerih pa tudi večja zasebna podjetja.
Razburjen Google
Predlog zakona naj bi precej razburil podjetje Google. Googlov svetovalec za področje zasebnosti Peter Fleischer je tako izjavil, da Google "ne more ogroziti integritete svojih uporabnikov in dovoljevati švedskim oblastem dostop do podatkov, ki Švedske sploh ne zadevajo", Google pa naj bi zagrozil, da bo v primeru da bo zakon sprejet, omejil svoje povezave na Švedsko. O zakonu naj bi švedski parlament glasoval 17. junija, po podatkih švedske Piratske stranke pa zakon podpira večina v parlamentu.
Kljub razburjenju, ki ga je predlog zakona povzročil v drugih državah in nekaterih zasebnih podjetjih, Švedska ni prva evropska država, ki se namerava poslužiti takšnega ukrepa. Naj spomnimo le na slovensko obveščevalno agencijo SOVA.
Švedska preteklost s prestrezanjem
Zanimivo je, da so švedske tajne službe že zgodovinsko vpletene v spremljanje mednarodnih sistemov zvez. Tako so Švedi takoj po napadu Nemčije na Dansko in Norveško aprila 1940 začeli prisluškovati vsemu nemškemu mednarodnemu prometu. Švedska je namreč Nemčiji omogočila uporabo telekomunikacijskih povezav v svet prek svojega ozemlja, pridobljene obveščevalne podatke pa so nato posredovali zahodnim zaveznikom.
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje