Migreno je svetovna zdravstvena organizacija WHO označila za eno najhujših nevroloških težav v Evropi. Foto:
Migreno je svetovna zdravstvena organizacija WHO označila za eno najhujših nevroloških težav v Evropi. Foto:

Gen TRESK naj bi bil ključen pri bolečih glavobolih in glede na zadnje raziskave bi ga lahko v prihodnosti s posebnimi zdravili enostavno "izklopili" oz. znižali bolečine, ki jih prenašajo živci pod prag občutenega. "Zelo smo veseli zaradi tega. S tem bi lahko v prihodnosti preprečili migrene. Še več, preprečili bi lahko tudi druge bolečine," je bil navdušen nevrolog Zameel Cader.

Boleče migrene namreč pestijo velik del prebivalstva. Le na Otoku se z napadi migrene spopada okoli 18 odstotkov žensk in osem odstotkov moških. Napad migrene lahko traja tudi več dni, kar pomeni dolgotrajne glavobole, občutljivost na svetlobo, zvok ali celo dotik.

Znanstveniki so v raziskavo vključili 110 ljudi, ki imajo napade in njihove družine. Pri tem so ugotovili, da se razlog za bolečine skriva v mutaciji gena TRESK, ki nadzira center za bolečino v možganih. Zaradi te ugotovitve, ki je predstavljena v publikaciji Nature Medicine, se je odprl nov pogled na nadzorovanje bolečine. Medtem ko protibolečinske tablete pri ljudeh povzročijo otopelost, pa bi lahko telo zdaj postalo celo odporno proti bolečini.

"S tem ko smo odkrili ključnega igralca pri bolečini, smo dobili priložnost, da se na povsem nov način začnemo boriti proti migreni," so še povedali raziskovalci za Daily Telegraph.