Z zombiji je treba obračunati hitro in neusmiljno, je ugotovitev matematične študije, ki so jo v Kanadi izvedli resni znanstveniki. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Kosovel
Z zombiji je treba obračunati hitro in neusmiljno, je ugotovitev matematične študije, ki so jo v Kanadi izvedli resni znanstveniki. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Kosovel
Noč živih mrtvecev
Počasne zombije iz Noči živih mrtvecev bi morda lahko premagali.
Zombi
"Zombiji", ki so se pred kratkim zbrali v Ljutomeru. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Kosovel

Le hitri, neprestani protinapadi z vedno večjo silo bi domišljijska bitja izbrisali z obličja Zemlje, ugotavljajo raziskovalci. V knjigah, filmih in videoigricah se zombiji sicer pojavljajo kot nadnaravna bitja, živi mrliči, ki z ugrizom širijo "zombijevsko kugo" in ljudi spreminjajo v žive mrliče ter se tako množijo. In tu nastopi "resen problem".

V matematičnem modelu "zombijevska kuga" predstavlja smrtno nevarno infekcijo, ki se hitro širi. Kako jo premagati? Raziskovalci z Univerze v Ottawi in Univerze Carlton so si zastavili sledeče vprašanje: Če bi se vnela bitka med ljudmi in zombiji, kdo bi zmagal?

Človeštvo "nima šans"
V model so torej vnesli podatke, ki upoštevajo značilnosti zombijev (ti temeljijo na značilnostih filmskih zombijev, kot jih poznamo v popularni kulturi) in ljudi, ter dobili numerične rezultate. Da bi imelo človeštvo vsaj minimalno možnost preživetja, so upoštevali značilnostni "standardnega, počasnega zombija" in ne bistrih, inteligentnih okretnih bitij iz novejših filmskih produkcij.

Zmagovita strategija "Uniči vse in uniči takoj"
Kljub temu je analiza pokazala, da bi človeštvo v primeru, da bi se odločilo za zajetje in zdravljenje "okuženih", le odložilo neizogibno, torej propad. Kot edina možnost za zmago se je namreč pokazala le strategija agresivnega napada.

"Nujno je, da se z zombiji obračuna hitro, sicer bi se znašli v velikih težavah," je dejal eden izmed raziskovalcev.

Raziskovalci so se nenavadnega projekta sicer lotili, da bi matematično izračunali posledice širjenja človeštvu neznanih boleznih. Neil Ferguson, eden izmed svetovalcev britanske vlade na področju nadzora nove gipe je celo dejal, da je študija potegnila nekaj paralel s širjenjem nekaterih nalezljivih bolezni. "Nobena izmed teh sicer ni smrtno nevarna, vendar pa obstajajo nekatera glivična obolenja, ki jih je zelo težko izničiti."