"Prišel je čas, da se zazremo še naprej v prihodnost," so sporočili iz Ženeve. O novem trkalniku bo od 12. do 15. februarja na tamkajšnji konferenci razpravljalo okoli 300 znanstvenikov, ki bodo postavili smernice za petletno raziskavo o izvedljivosti njegove gradnje.
Za zdaj sicer še ni mogoče predvideti, koliko bi novi krožni trkalnik (FCC) stal, je dejal tiskovni predstavnik Cerna Arnaud Marsollier. Njegov predhodnik, LHC, je stal 4,1 milijarde evrov.
S pomočjo obstoječega velikega hadronskega trkalnika (LHC) so v Cernu leta 2012 odkrili delec, ki ustreza Higgsovemu bozonu in velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu osnovnih delcev.
Zgrajen je bil leta 2008, zdaj pa je zaradi nadgradnje že skoraj leto dni zaprt.
Po navedbah Cerna bo sicer uporaben še vsaj 20 let, a je zaradi dolgotrajne gradnje, ki je pri LHC-ju trajala kar četrt stoletja, gradnjo njegovega naslednika treba začeti že zdaj.
Obod FCC-ja naj bi meril od 80 do 100 kilometrov, najverjetneje pa bo vključeval tudi infrastrukturo LHC-ja, ki je v 27-kilometrskem predoru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje