Bodo starostne tegobe kmalu le še stvar preteklosti? Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Bodo starostne tegobe kmalu le še stvar preteklosti? Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Telesni deli se z leti obrabijo, a morda se jih da regenerirati, upajo angleški znanstveniki. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Sodeč po nedavno obajavljeni raziskavi bo približno polovica otrok, danes rojenih v Zahodnih državah, dočakala 100. rojstni dan, zato je največji izziv zagotoviti, da bodo ostali aktivni na stara leta.
Že večina od nas bo živela dlje od naših starih staršev ali staršev, a staranje prebivalstva pomeni, da bo v prihodnjih desetletjih več ljudi trpelo za s starostjo povezanimi obolenji, kakršna so denimo osteoporoza, srčne bolezni in kronične težave s hrbtenico.
Tudi čezmerna telesna teža in povečana fizična aktivnost izvajata večji pritisk na naše sklepe, ki se hitreje obrabljajo.
Vzgoja novih tkiv in obstojnejši vsadki
Znanstveniki na severnoangleški univerzi zato preučujejo, kako bi lahko z leti pešajoče telesne dele "osvežili" z uporabo iz lastnih celic vzgojenih tkiv in bolj obstojnimh vsadkov. To bi pomenilo, da bi denimo umetni kolki, kolena in srčne zaklopke zdržali precej dlje od aktualne dobe 20 let.
"Naše delo poganja koncept 50 aktivnih let po 50. - se pravi, narediti naših drugih 50 let življenja kar se da zdravih, udobnih in aktivnih, tako da lahko uživamo višjo kakovost življenja," razlaga profesor John Fisher, strokovnjak za umetne sklepe in regeneracijo tkiv.
"Zdaj imamo na voljo tehnologijo, s katero lahko počnemo osupljive stvari kot denimo vzdrževanje telesa z vzgojo novega tkiva iz bioloških odpadkov in terapijo izvornih celic. Z novo generacijo protez kolkov in kolenskih zgibov, ki bo trajala dlje, pa se bomo izognili potrebi po novih nadomestkih."
Fisher še upa, da bo center pridobil boljše razumevanje degenerativnih bolezni in s tem hitrejše diagnoze.