Ugotovili so, da je ključno prelisičenje genov, ki nato posnemajo zdravstvene dobrobiti ob zmanjšanju vnosa kalorij, kar pomeni, da bi lahko "zdravili" staranje in s starostjo povezane bolezni.
Zmanjšanje kalorij pomeni daljše življenje, a je po novem telo mogoče prelisičiti
Znanstveniki z inštituta za zdravo staranje na univerzi v Londonu so mišim podaljšali življenje za petino in zmanjšali število s starostjo povezanih bolezni s tem, ko so ustavili proizvajanje proteina S6K1. Že prej so raziskave pokazale, da 30-odstotno zmanjšanje kalorij v telo pri podganah, miših in po najnovejših podatkih tudi opicah podaljša življenjsko dobo za do 40 odstotkov ter ima tudi druge prednosti. Prepečevanje nastanka proteina S6K1 pomeni, da se telo na vnos hrane v telo odzove tako, kot če bi se vnos hrane zmanjšal.
Miši so bili po preprečitvi nastanka proteina dejavnejše in bolj zdrave in so živele dlje, imele so močnejše kosti, bile so zaščitene pred diabetesom tipa 2, bile bolj motorično ter mentalno sposobne, je pojasnil vodja raziskave Dominic Withers. Samičke so živele do 20 odstotkov dlje, samčki pa dlje niso živeli, so pa bili bolj zdravi. Za znanstvenike razlika v odzivih med spoloma za zdaj ostaja neznanka. Njihove T-celice, ključna komponenta imunskega sistema, so bile prav tako videti mlajše, kar kaže na upočasnjeno upadanje imunosti, ki je značilna za staranje.
Raziskovalci precej bliže lajšanju posledic staranja
Eden izmed sodelujočih pri raziskavi, David Gems, je dejal, da so kar naenkrat precej bliže lajšanju posledic staranja. Naslednja stopnja je tako preizkušanje te metode na ljudeh. Raziskava je pokazala tudi, da ustavitev nastajanja protesina S6K1 vpliva tudi na povečano dejavnost molekule AMPK, ki uravnava vrednosti energije v celicah. AMPK se aktivira, ko padejo vrednosti energije v celicah, podobno se zgodi, ko manj jemo.
Zdravila, ki vsebujejo metformin - ta aktivira AMPK-molekule - se že uporablja pri zdravljenju ljudi z diabetesom tipa 2. Tudi nedavna ruska raziskava je pokazala, da bi metformin lahko podaljševal življenje miši. V britanski raziskavi pa so ugotovili, da mišim življenje podaljšjuje tudi zdravilo rapamycin, ki ustavlja dejavnost proteina S6K1. Rapamycin se zdaj uporablja kot imunski zatiralec, ki bolnikom preprečuje zavračanje presajenega organa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje