Foto:
Foto:
Pretiravanje z ogrevanjem ni potrebno. Foto: MMC RTV SLO

Nekaj nasvetov, kako varčevati, so med drugim pripravili na spletni strani kampanje Energija si, bodi učinkovit. Uporabnikom električne energije tako svetujejo, naj luči, če jih ne potrebujejo, dosledno ugašajo. Prav tako svetujejo uporabo varčnih žarnic, ki porabijo štirikrat manj električne energije kot navadne z žarilno nitko in trajajo vsaj desetkrat dlje.

V prostoru naj bo čim svetleje
Prostori, v katerih se porabniki podnevi najdlje zadržujejo (kuhinja, dnevna soba), naj imajo okna obrnjena proti jugu oziroma zahodu, delovne površine (pisalna miza in kuhinjski pult) naj bodo čim bližje okna. Uporabo kletnih prostorov svetujejo le za kratkotrajne dejavnosti.

Pri tem opozarjajo, da pravilna razporeditev svetil močno vpliva na porabo električne energije. Pri novogradnjah naj se razporeditev načrtuje tako, da bo v prostore prišlo čim več dnevne svetlobe. Poraba električne energije se lahko uravnava tudi z domišljeno razporeditvijo luči.

Potrebe po svetlobi so odvisne od velikosti in oblike sobe, barve sten in pohištva. Zato svetujejo, naj se temnejši prostori pobarvajo svetlo, saj se tako zmanjša potreba po osvetlitvi. Razporeditev velikih in visokih omar svetujejo čim dlje od okna, da tako po nepotrebnem ne jemljejo svetlobe.

Temperatura v prostoru naj ne bo previsoka
Pravila za varčevanje z energijo je ob tej priložnosti pripravila tudi Energetika Ljubljana. Kot opozarjajo, je poraba energije bistveno odvisna od temperature prostora; že dve stopinji, 22 namesto 20 stopinj Celzija, pomenita 12-odstotno večjo porabo energije. Vsa okna in vrata pa naj bodo dobro zatesnjena.

Če prostore prezračujemo na ustrezen način - torej s prezračevanjem in ne s stalno odprtim oknom - porabimo za ogrevanje tudi do 20 odstotkov energije manj.

E. S.