Aplikacija je namenjena zgodovinarjem, raziskovalcem, turistom in šolarjem, ki jih zanima zgodovina in želijo videti, kakšna je bila Ljubljana pred 50 ali 100 leti. Prav tako lahko vidijo fotografije pomembnih zgodovinskih stavb, ki jih na ljubljanskih ulicah ni več. Aplikacija pa kljub imenu ponuja tudi pogled v prihodnost z načrti predvidenih gradenj.
Zgodovinski prerez trenutno samo za stari del Ljubljane
Osnova za razvoj aplikacije je infrastrukturni sistem Slovensko zgodovinopisje - SiStory, dostop do katerega je mogoč samo z računalnikom. Več kot 20.000 fotografij in 12.000 načrtov pa bo zdaj dostopnih tudi prek mobilne aplikacije. Mobilna aplikacija ZgodovinaLJ je primerna za pametne telefone Android, iPhone, Symbian in Black Berry ob uporabi brskalnika nadgrajene resničnosti Layar.
Zgodovinski prerez je trenutno pripravljen samo za stari del Ljubljane, sčasoma pa bodo po besedah raziskovalca na Inštitutu za novejšo zgodovino Andreja Pančurja vnešeni tudi podatki za druge predele prestolnice. "Končni cilj projekta je, da bi večino fotografij in gradbenih načrtov, ki jih imajo na Zgodovinskem arhivu Ljubljana, geotagirali in jim dali geografsko informacijo, kje se te slike v realnosti nahajajo. Te geografske lokacije bi tako lahko uporabljali ne le za prikaz prek mobilnih aplikacij, ampak tudi v raziskovalne namene," je povedal Pančur.
Velik turistični potencial
Brezplačna aplikacija ZgodovinaLJ ima velik turistični potencial, je še dejal Pančur. Vsebine bodo zato prevedene v angleščino, pozneje pa še v nemščino in italijanščino. Potencial predstavlja tudi širitev na druga mesta, kjer ima Zgodovinski arhiv svoje enote, to so Kranj, Novo mesto, Škofja Loka in Idrija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje