Nekatere glasbene založniške hiše želijo, da bi pirate vrgli z interneta. Foto: EPA
Nekatere glasbene založniške hiše želijo, da bi pirate vrgli z interneta. Foto: EPA
Piratstvo na medmrežju predstavlja veliko kršitev avtorskih pravic. Foto: EPA

Poslanci Evropskega parlamenta so zavrnili predlog, da naj bi osumljenim piratom preprečili dostop do medmrežja.

Predlog o tem, da bi piratom onemogočili delitev datotek na medmrežju, je del poročila evropskega poslanca o ustvarjalnih dejavnostih. S sprejetjem amandmaja k poročilu, v katerem so evropski poslanci poudarili, da je prepoved uporabe interneta za pirate v nasprotju z "državljanskimi svoboščinami in človekovimi pravicami", EP nasprotuje vladam, ki načrtujejo ukrepe proti piratom.

Izglasovanje amandmaja po besedah predstavnice EP-ja pomeni, da hočejo evropski poslanci doseči ravnovesje med interesi nosilcev avtorskih pravic in porabnikov, a da pri tem nočejo uporabiti takih ukrepov, kot je preprečitev dostopa posameznikom do medmrežja.

Mednarodna federacija fonografske industrije (IFPI), ki predstavlja evropsko glasbeno industrijo, je amandma označila za slabega in v nasprotju s preostalim Bonovim poročilom. IFPI je sporočil, da se veseli razprave v EP-ju o boju proti kršenju avtorskih pravic na medmrežju.

Ponudnik interneta = protipiratski čuvaj?
Odločitev EP-ja za države ni zavezujoča in lahko sprejmejo svoje protipiratske zakone, a po mnenju Open Rights Group "predstavlja nasprotovanje" med evropskimi zakonodajalci strogim ukrepom, ki so jih sprejele nekatere države kot je Francija. Pariz je konec novembra 2007 napovedal svojo namero o sprejetju zakona, po katerem bi internetni ponudniki postali protipiratski čuvaji. Informacije o posameznikih, ki nenehno delijo glasbo ali filme z drugimi internetnimi uporabniki, bi po tem zakonu posredovali vladni enoti, ki bi nato izdala opozorilo ali zahtevala, da se posameznikom prepreči dostop do medmrežja. O podobnem zakonu je razmišlja tudi Velika Britanija, a so njeni ponudniki interneta to zavrnili.