Ljubljani in Mariboru se bodo v atlasu kmalu pridružila še druga slovenska mesta. Foto: MMC RTV SLO
Ljubljani in Mariboru se bodo v atlasu kmalu pridružila še druga slovenska mesta. Foto: MMC RTV SLO

Atlas je nastal s pomočjo evropske vesoljske tehnologije in do leta 2011 pa naj bi bila vanj vključena vsa mesta v EU-ju. Atlas vsebuje na tisoče satelitskih slik in zagotavlja podrobne ter stroškovno učinkovite digitalne zemljevide, ki urbanističnim načrtovalcem dajejo najnovejše in najnatančnejše podatke o rabi tal in značilnostih zemeljskega površja.

Po navedbah Evropske komisije bo atlas omogočil lažjo oceno tako priložnosti v urbanističnem razvoju kot tveganj, kot so poplave in negativni vplivi podnebnih sprememb. Tako bo zagotovljen varnejši in bolj trajnostno naravnan razvoj urbanih območij.

Digitalni atlas evropskih mest je del izvajanja sistema EU-ja za splošno spremljanje okolja in varnosti (GMES), s čimer hočejo združiti zemeljske in vesoljske opazovalne sisteme v integriran sistem za spremljanje okolja in varnosti.

Z milijonom evrov se priprava atlasa sofinancira iz sklada EU-ja za regionalni razvoj, v celoti pa naj bi začel delovati leta 2011. V njega naj bi bila v prihodnosti vključena vsa srednje velika in velika mesta v EU.