Daljni človekov prednik homo erectus naj bi se razvil iz starejšega homo habilisa, a najdbi zgornje čeljustnice in lobanje v Keniji kažeta, da sta obe vrsti živeli skupaj pol milijona let. Čeljustnica homo habilisa je namreč stara 1,44 milijona let in lobanja homo erectusa 1,55 milijona. Glede na dosedanje najdbe je bilo mogoče sklepati, da je homo habilis živel med 2,2 in 1,7 milijona let nazaj, homo erectus pa med 1,8 milijona do nekaj stotisoč let nazaj.
Kraja najdb novih fosilov sta oddaljena le nekaj minut hoje, kar bi lahko pomenilo, da sta vrsti živeli skupaj, a sta morali uživati drugačno hrano in imeti drugačne vzorce obnašanja, da nista izumrli. To obrne na glavo teorijo, da se je homo erectus počasi razvil iz homo habilisa, še vedno pa je najverjetneje, da sta se oba razvila iz skupnega prednika med dva in tri milijone let nazaj.
Fosile so leta 2000 našli v Keniji vzhodno od jezera Turkana v okviru raziskovalnega projekta Koobi Fora. Raziskavo fosilov je opravilo devet znanstvenikov, med njimi tudi člana znane družine Leakey, ki je zaslužna za najdbe številnih fosilov v vzhodni Afriki, s katerimi so osvetlili človekovo zgodovino. Svoje ugotovitev so znanstveniki objavili v reviji Nature.
Razlike kažejo na podobnost z opicami
Homo erectus je prvi pravi prednik vrste homo sapiens, iz katere se je razvil človek, in velja za vez med modernim človekom in njegovim prednikom, ki je živel še na drevesih. Najdena lobanja homo erectusa, ki je prvi fosil ženskega primerka te vrste, kaže, da so bili homo erectusu bolj podobni opicam kot se je mislilo do zdaj. Iz lobanje je mogoče sklepati, da je bila ženska veliko manjša od moškega, kar je podobno kot pri gorilah in opicah, kje so velike razlike v velikosti med spoloma.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje