Kot je za MMC povedala Mija Kordež z omenjene zveze, so na fakultetah za računalništvo in informatiko ter elektrotehniko potekala tekmovanja v programiranju v več težavnostnih skupinah za osnovne in srednje šole, v digitalni fotografiji, predstavitvi spletnih strani in poznavanju Unixa.
Glavni namen tekmovanj v okviru festivala je bila sicer poglobitev znanja. Najboljše so seveda čakale tudi nagrade, med njimi pa so bili izbrani tudi tisti, ki bodo Slovenijo zastopali na 21. računalniški olimipijadi v Bolgariji.
Kviza in legokocke za radovedne
V avli fakultet so se obiskovalci lahko preizkusili v kvizu Spletni računalniški detektiv, si ogledali predstavljene legosisteme (legokocke so lahko po želji sestavljali tudi sami) in s pomočjo interaktivne table sodelovali v tekmovanju Lepo je biti milijonar. Na ogled sta bila tudi robota, eden izmed njiju "specializiran" za strežbo pijače, drugi pa za brušenje s sinhronim koordiniranim gibanjem. Gre za industrijska robota, ki sta ostala še od tedna robotike, ki je prav tako potekal na FE-ju.
Predavanja za praktično rabo
V okviru festivala je potekala tudi okrogla miza z naslovom Trendi pri računalniško podprtem izobraževanju.
Še bolj zainteresirani so lahko prisluhnili predavanjem o sodobnih računalniških orodjih, o tem, kako do dobre spletne strani, in o praktični uporabi interaktivne table. Predstavljeni so bili tudi izdelki najboljših dijakov.
"Računalnike uporabljamo, a jih slabo poznamo"
Udeležence festivala je pozdravil tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je med drugim poudaril, da skrb za razvoj informatike in računalništva ter znanja in znanstvenega pristopa na tem področju spada med prvorazredne naloge današnje družbe, česar pa se pogosto premalo zavedamo. Kot je še dejal, smo se navadili uporabljati računalnike, čeprav o njih vemo zelo malo.
"Zelo malo vemo o znanstvenem in tehnološkem ozadju te pomembne inovacije, ki je tako spremenila svet konec 20. stoletja in ga bo spreminjala še naprej," je poudaril in dodal, da so danes časi, ko moramo o tem poglobljeno razmišljati. Po njegovih besedah je razvoj informacijske tehnologije ključnega pomena tudi za spopad s krizo.
Slovenija v to področje vlaga premalo
Slovenija po besedah predsednika premalo vlaga v računalništvo in informatiko, kar bi bilo treba popraviti. "Več bi tudi dosegli, če bi naša znanstveno-raziskovalna dela znali bolje povezati z gospodarstvom in če bi bilo naše politično odločanje bolj koncentrirano na ta področja," je še dejal.
Besedilo, fotografije in video: Erna Strniša
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje