Feynman je bil znan kot nenavadna oseba. Neki slikar naj bi ga tako v zameno za predavanja o kvantni mehaniki poučeval o slikarstvu. Feynman je priredil razstavo in prodal več slik. Foto:
Feynman je bil znan kot nenavadna oseba. Neki slikar naj bi ga tako v zameno za predavanja o kvantni mehaniki poučeval o slikarstvu. Feynman je priredil razstavo in prodal več slik. Foto:

Feynmanova predavanja, ki so jih študentje prvič slišali leta 1964 na univerzi Cornell, so imela velik vpliv na mnoge znanstvenike, velik vtis pa so naredila tudi na Billa Gatesa, ki je kot zasebnik odkupil pravice za sedem predavanj iz serije "The Character of Pysical Law". Kot je dejal, upa, da bodo predavanja otroke navdušila za fiziko in znanost.

Feymanova predavanja so na voljo na spletni strani Microsoftovega raziskovalnega oddelka pod imenon Tuva. Ime so izbrali zaradi fizikovega navdušenja nad malo rusko republiko Tuva v osrčju Azije. Feynman je bil eden izmed najbolj priljubljenih fizikov 20. stoletja. Cenili so ga tako zaradi dosežkov kot zaradi sposobnosti, da navdušenje nad znanostjo posreduje javnosti s pomočjo predavanj in pisanja. Imel naj bi velik smisel na humor in številne obsežne in nekoliko ekscentrične interese.

Leta 1956 si je s Tomonago in Scwingerjem delil Nobelovo nagrado za fiziko. Med drugim je znan po delih iz kvantne elektrodinamike in Feynmanovih grafih, s katerimi lahko nazorno opišemo interakcije med osnovnimi delci. Med prvimi je spregovoril o možnostih molekularne tehnologije, saj je že leta 1956 govoril o "majcenih robotih, ki bi lahko popravljali bolne telesne celice". Njegova predavanja za prvi in drugi letnik študentov na visoki tehniški šolo Caltech med letoma 1961 in 1963 pa veljajo za pravo zakladnico za fizike.

Feynmana so imeli za nenavadno osebnost, saj ni priznaval nobene avtoritete, področja njegovega zanimanja pa so bila široka in nenavadna (med drugim je igral na bobne in nekajkrat tudi javno nastopil, slikal, razstavljal in prodajal svoja dela ter napisal več polbiografskih del ).

Umrl je za rakom, zbolel je za dvema redkima vrstama (nekateri namigujejo, da naj bi bili ponavljajoči tumorji in krvni rak posledica njegovega sodelovanja pri poskusni eksploziji prve atomske bombe) in se nato prenehal zdraviti. "Ne bi maral umreti dvakrat, dolgočasno je," je dejal malo pred smrtjo.