Netopir Yoda, poimenovan po junaku iz Vojne zvezd (desno). Foto:
Netopir Yoda, poimenovan po junaku iz Vojne zvezd (desno). Foto:

Izbor je nedvomno slikovit in kaže, kako nas tudi leta 2010 narava še vedno preseneti in nam postreže z nekaj res čudaškimi vrstami.
Tu je tako, denimo, netopir, ki spominja na Yodo iz Vojne zvezd, pa dolgorepi polž z Bornea in morski zmaj, ki se prehranjuje z lesom.


Več pa v spodnji fotozgodbi.

Pijavka T. Rex: novega pijavkastega kralja džungle, Tyrannobdello rex (ali tiranski kralj pijavk), so odkrili aprila v odročni perujski Amazoniji. Do sedem centimetrov dolga pijavka ima velike zobe, kot njen dinozavrski soimenjak Tiranozaver rex.
Vijolična hobotnica: ta vijolična hobotnica je ena izmed 11 morebitnih novih vrst, ki so jih julija odkrili med odpravo v globoka morja kanadske atlantske obale. 20-dnevna odprava, katere cilj je bilo odkriti povezave med hladnovodnimi koralami in drugimi bitji morskega dna v neokrnjenem, a 'vesoljskem' okolju.
Netopir 'Yoda': ta cevasto nosati sadni netopir, ki je postal spletna senzacija z vzdevkom 'netopir Yoda', je le ena izmed približno 200 vrst, ki sta jih srečali dve znanstveni odpravi na Papuo Novo Gvinejo leta 2009. Čeprav so ga videli že na prejšnjih odpravah, pa netopirja še niso uradno dokumentirali kot novo vrsto, tudi imena še nima. Kot drugi sadni netopirji se prehranjuje tako, da loči sadna semena od sadja, s čimer je leteči sesalec morda ključen za njegov deževnogozdnati ekosistem.
Polž 'Nindža': njegov rep je trikratne dolžine glave, najdemo pa ga le v visokih gorah malezijskega dela Bornea. Ta nova vrsta obstreljuje svojega partnerja z 'ljubezenskimi puščicami', narejenimi iz kalcijevega karbonata in 'začinjenimi' s hormoni - od tod polžev nadimek 'nindža'. Znanstveniki menijo, da to 'kupidsko' vedenje poveča uspeh pri reprodukciji.
Kihajoča opica s privihanim nosom: nova vrsta opice v Mjanmaru ima tako privihan nos, da naj bi jo padavine pripravljale do kihanja - a to je njena še najmanjša težava. Edini znanstveno zapisan primerek (na sliki) so ubili lovci v času, ko so ga raziskovalci našli - in ga kmalu zatem pojedli. Foto: EPA
Z lesom se prehranjujoči morski zmaj: nova vrsta morskega zmaja, ki so jo našli v amazonskem deževnem gozdu, se hrani s podrtim drevesom v reki Santa Ana v Peruju leta 2006. Druge vrste tako imenovanih 'parazitskih' morskih zmajev uporabljajo svoje edinstvene zobe za strganje organskega materiala s površin potopljenega lesa. A nova, še neimenovana vrsta je med ducatom vrst morskih zmajev, ki dejansko žrejo les.
Simpsonovska krastača: ko so znanstveniki septembra v zahodni Kolumbiji iskali izgubljene vrste dvoživk, so naleteli na tri popolnoma nove vrste - med njimi tudi to kljunato krastačo. 'Njen dolgi, špičasti, rilčasti nos me spominja na zlobnega Gospoda Burnsa iz TV-serije Simpsonovi,' je dejal vodja odprave Robin Moore.
Samoklonirajoči se kuščar: temu pa se reče presenečenje dneva: priljubljena hrana na vietnamskih jedilnikih se je izkazala za kuščarja, znanosti še neznanega. Še več, novoodkriti Leiolepis ngovantrii je samo ženska vrsta, ki se razmnožuje prek kloniranja, brez potrebe po moških kuščarjih.
Lignjasti črv. Ligenj? Črv? Sprva je ta nova vrsta s ščetinastimi 'vesli' za plavanje in tipalkami na glavi tako zbegala raziskovalce, da so vrgli puško v koruzo in jo preprosto poimenovali lignjasti črv. Našli so ga leta 2007 prek daljinsko vodenega vozila slabe 3 kilometre pod Celebeškim morjem, dolg je 10 centimetrov, in kot se je izkazalo, gre za prvega člana nove družine razreda segmentiranih črvov Polychaeta.
Rožnata ročna riba: rožnata ročna riba uporablja svoje plavuti bolj za hojo po ocenaskem dnu kot pa za plavanje in je ena izmed devetih novoimenovanih vrst, ki so jih opisali v znanstvenem pregledu ročnih rib, objavljenem maja. Le štiri primerke zmuzljive 10-centimetrske rožnate ročne ribe so našli do zdaj, vse na območjih okoli mesta Hobart na Tasmaniji.