Kameleon Brookesia micra živi v plasti delno pregnitega listja v madagaskarskih gozdovih, a ker je njegov življenjski prostor precej omejen, obstaja velika možnost, da ta vrsta kuščarja kmalu izumre, opozarja skupina nemških raziskovalcev iz Münchna, ki je malčka našla.
Vodja raziskovalne skupine Frank Glaw je pojasnil, da so kuščarje našli, ko so opravljali nočne raziskave: "Podnevi so večinoma skriti v listju ... ponoči pa splezajo ven in jih je mogoče videti, saj navadno spijo na drevesnih vejah." Da bi našli njihova prenočišča, so se biologi v gozdove odpravili ponoči, opremljeni z baklami in žepnimi svetilkami, je za BBC še razložil Glaw.
Raziskovalci so sicer na različnih delih Madagaskarja našli podobne vrste kuščarjev, razlikovale so se le po velikosti. Pozneje so z genetsko analizo ugotovili, da gre za štiri različne vrste.
Živijo na območju, manjšem od kvadratnega kilometra
Najmanjši izmed najdenih kameleonov sicer živijo na zelo majhnem apnenčastem otoku, strokovnjaki pa njihovo majhnost pripisujejo zelo specifičnemu (in predvsem po obsegu majhnemu) okolju, na katerega so se morali prilagoditi. "Mogoče je, da so se na velikem otoku Madagaskarju razvile glavne skupine majhnih kuščarjev, ki so se nato razselile tudi na ta majhen otoček. Tam pa so se pod vplivom okolja razvili najmanjši pripadniki te vrste," v poročilu, objavljenem v znanstveni reviji Plos One, ugiba Glaw. Raziskovalci so ugotovili, da posamezne izmed štirih najdenih vrst kameleonov živijo na različnih območjih, velikih manj kot kvadratni kilometer.
Genetske razlike med majhnimi kuščarji in njihovimi večjimi brati so neverjetne, pa pojasnjuje eden izmed članov ekipe Miguel Vences s tehnične univerze v nemškem mestu Braunschweig. "Kaže, da so se te štiri vrste od glavne ločile najmanj pred milijon leti, če ne še prej."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje