Gre za spiralni galaksiji, poimenovani NGC 3169 in NGC 3166, ki se po mnenju znanstvenikov obnašata, kot da bi se šli igro "vlečenja vrvi".
Za spiralne galaksije so značilni urejeni vrtinci zvezd in prahu, ki se v obliki vetrnic vrtinčijo okoli žarečih jeder. "Bližnja srečanja" z objekti velike mase ta red lahko zmotijo in posledično vodijo tudi v združevanje galaksij.
Majhne, a vznemirljive spremembe
Bližina omenjenih galaksij in delovanje gravitacijskih sil sta do zdaj le nekoliko spremenila njuno podobo. "Roke" galaksije NGC 3169, ki so "posute" z velikimi, mlajšimi modrimi zvezdami, so se nekoliko razmaknile, kar je dalo prosto pot plinom, ki so se osvobodili v podobi sijoče tančice.
Spremenili so se tudi robovi galaksije NGC 3166, saj zunanji pasovi zvezdnega prahu, ki obrobljajo galaksijo, v nasprotju s prejšnjim stanjem delujejo neurejeno.
Galaksiji od zemlje oddaljeni 70 milijonov svetlobnih let
Galaksiji je leta 1783 odkril William Herschel. Galaktični par je del ozvezdja Sekstant in je od Zemlje oddaljen okoli 70 milijonov svetlobnih let. Galaksiji sta druga od druge oddaljeni le 50 tisoč svetlobnih let, ocenjujejo astronomi. Gre za razdaljo, ki znaša okoli polovico premera naše Rimske ceste. Astronomi ugotavljajo, da je moč gravitacijskih sil v tako majhnem prostoru lahko tudi uničujoča, piše na spletni strani Space.com.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje