Kak odnos bo posameznik imel do novodobnih
Kak odnos bo posameznik imel do novodobnih "igrač", lahko predvidijo že pred rojstvom, kaže nova raziskava. Foto: EPA

Znanstveniki Univerze v Bathu so izvedli raziskavo o t. i. tehnofobiji in ugotovili, da se nelagodje ob delanju s tehnološkimi napravami razvije že v maternici. Ali bomo spretni za računalnikom, je namreč odvisno od tega, kako smo še pred rojstvom izpostavljeni hormonom.

Vse je v testosteronu
"To, da izpostavljenost testosteronu v maternici vpliva na to, kakšne ocene bo posameznik čez 20 let imel pri računalništvu, je precej fascinantno," je izsledke raziskave komentiral vodilni raziskovalec Mark Brosnan. Nižja stopnja izpostavljenosti testosteronu namreč po rojstvu povzroča nelagodje pri uporabi novih vrst tehnologije.

Kakšna je bila posameznikova stopnja izpostavljenosti temu hormonu, so določili s primerjavo dolžine posameznikovega prstanca in kazalca - tisti, ki imajo prstanec opazno krajši od kazalca, so bili manj izpostavljeni testosteronu in je zato večja možnost, da si z računalniki ne bodo ravno prijatelji.

"Ta raziskava je pokazala, da ljudje, ki se ne spoznajo na tehnologijo, niso neumni, čeprav sami o sebi včasih tako mislijo," je na to dejal Brosnan.

Sodelovali so študenti
V raziskavi je sodelovalo 150 študentov tehničnih smeri in 119 študentov drugih smeri, izsledki pa bodo predstavljeni v reviji Personality And Individual Differences.