V zadnji izdaji revije Nature so raziskovalci iz londonske in washingtonske univerze objavili njihovo študijo opravljenih genskih sprememb na komarjih. Spremenili so namreč gen pri posameznem komarju, nato pa se je ta komar razmnoževal in spremenjeni gen se je širil po populaciji.
To so prvi uspešni izsledki takšnih poskusov, pravijo. Na ta način bi nam morda le uspelo zmanjšati populacijo komarjev, ki prenašajo malarijo. "To je navdušujoč tehnološki razvoj, za katerega upamo, da bo tlakoval pot rešitvam mnogih globalnih zdravstvenih težav," je dejal vodja raziskave Andrea Crisanti.
Dobre rezultate daje tudi sterilizacija
Z genskim inženiringom pri komarjih se sicer ukvarja kar nekaj znanstvenikov. Med drugim dobre rezultate kaže tudi sterilizacija samic, a vseeno morajo paziti, da komarjev ne iztrebijo, saj bi s tem porušili naravno ravnovesje.
Z malarijo se sicer na leto okuži okoli 240 milijonov ljudi, vsako leto pa jih za posledicami te okužbe umre 850.000. Med njimi ve veliko otrok v Afriki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje