Populacija netopirjev v ZDA in Kanadi se hitro manjša. Foto: EPA
Populacija netopirjev v ZDA in Kanadi se hitro manjša. Foto: EPA

V zadnjih šestih letih so v Združenih državah Amerike in v Kanadi opažali močno povečano umrljivost netopirjev. Umirali so zaradi t. i. sindroma belih nosov. Nekateri okoljevarstveniki so to označili kot najhujšo epidemijo med divjimi živalmi. Ko se enkrat pojavi v skupini živali, lahko za to boleznijo umrejo vsi.

Okužba z glivo Geomyces destructans se pri netopirjih opazi v nosnicah, ki dobijo belo barvo, in z belino, ki se pojavi na krilih. Živali hitro izgubljajo težo, nadzor na letenjem, pa tudi sicer se obnašajo nenaravno - letijo podnevi ali pri zelo nizkih temperaturah.

Za ljudi ni nevarnosti, lahko pa glivo prenašajo
Bolezen ljudem ni nevarna, lahko pa z oblačili in obutvijo to glivo prenašajo drugam. In prav tako naj bi sploh prišla na ameriško celino. Raziskovalci domnevajo, da jo je v katero od jam - uspeva namreč na temnih in vlažnih območjih - prinesel kak turist.

V Evropi, kjer uspeva ta vrsta glive, netopirji zaradi nje nimajo težav. Pred ameriškimi in kanadskimi okoljevarstveniki pa je težka naloga, kako zamejiti prenos okužb. Raziskovalci sicer dosledno upoštevajo varnostne ukrepe, menjavajo oblačila in podobno, toda bolezen prenašajo tudi sami netopirji.

"Še vedno nimamo veliko možnosti, kako bi to preprečili. Zagotovimo lahko le, da nismo mi prenašalci," pojasnjuje biolog Craig Willis iz kanadske Univerze Winnipeg.