dogovoril o ustanovitvi raziskovalnega središča za visokozmogljive računalniške sisteme.
Središče, ki bo del Intelovega evropskega raziskovalnega omrežja Intel Labs Europe, bo namreč raziskovalo, kako razviti visokozmogljive računalniške sisteme, ki bodo večtisočkrat presegali zmogljivosti najhitrejših današnjih superračunalnikov.
Pojem "exascale" oziroma raven eksa se navezuje na računalnike, ki lahko na sekundo obdelajo trilijon ukazov, so danes sporočili iz Intela.
Intel bo v središče Exascale Computing Research Center v naslednjih treh letih vložil več milijonov evrov, enak delež pa bodo prispevali tudi Francoska komisija za jedrsko energijo, francoska Nacionalna agencija za visokozmogljivo računalništvo in univerza Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines.
Gre za Intelovo prvo skupno raziskovalno središče v Evropi, ki je v celoti posvečeno visokozmogljivemu računalništvu. Dopolnjevalo in razširjalo bo Intelove obstoječe raziskovalne programe, vlaganja in pobude na področju visokozmogljivega računalništva.
Raziskovanje pomembno tudi za genomske izračune in seizmologijo
Pojav računalništva na ravni eksa naj bi omogočil razvoj superračunalnikov, ki bodo lahko reševali precej bolj zapletene probleme kot današnji. Na področju zdravstva bi, denimo, lahko omogočili izjemno napredne genomske izračune, s pomočjo katerih bi prilagodili zdravljenje posameznemu pacientu ali simulirali interakcije med celicami pri odkrivanju zdravil proti raku.
Drugo področje uporabe bi lahko bila seizmologija, kjer bi tovrstni superračunalniki omogočili podrobnejše napovedovanje premikov tal na mestih, kjer je potrebna izredno visoka varnost ali kjer se pričakujejo pogosti premiki. Računalništvo na ravni eksa bi prav tako lahko omogočilo natančnejše dolgoročne vremenske napovedi in podrobnejše napovedi za posamezne lokacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje