Nokia želi s pomočjo Intela prodreti na ameriški trg, Intel pa upa, da si bo odrezal košček pogače s trga prenosnih telefonov. Foto: Reuters
Nokia želi s pomočjo Intela prodreti na ameriški trg, Intel pa upa, da si bo odrezal košček pogače s trga prenosnih telefonov. Foto: Reuters

Intel in Nokia pravita, da bo cilj njunega sodelovanja ustvarjanje novih izdelkov na področju prenosnih računalniških naprav, ki bodo tehnološko presegli zdajšnje pametne telefone, mini računalnike (t. i. netbook) in prenosnike. Sodelovanje je sicer Intelov prvi preboj v svet mobilne tehnologije, proizvajalca pa napovedujeta novo obdobje mobilnih računalniških izdelkov.

Partnerstvo se bo sprva osredotočilo predvsem na nadaljnji razvoj že obstoječih projektov, med katerimi sta tudi nadaljnji razvoj odprtokodne platformo Moblin za prenosne večpredstavnostne naprave s procesorji Atom in operacijski sistem Maemo, ki ga je razvila Nokia.

Za Intel je vstop v svet prenosnih telefonov pomembna stvar, menijo poznavalci, saj si že dlje časa prizadeva prodreti v svet brežične tehnologije, kar pa mu do zdaj ni uspelo. Posel naj bi bil dobrodošel tudi za Nokio, ki je kot sicer vodilni proizvajalec prenosnih telefonov v ZDA manj uspešna. Intel naj bi družbi omogočil prodor v svet netbookov in prenosnih računalnikov, sodelovanje z Intelom pa Nokii daje verodostojnost, menijo poznavalci.

Intelove mikroprocesorje sicer najdemo v osmih od desetih osebnih računalnikov, Nokia pa se lahko pohvali z okoli milijardo kupcev svojih proizvodov. Analitik Gerd Purdy iz družbe Frost & Sullivan tako meni, da bo prvi plod skupnega delovanja na trgu že prihodnje leto in da bo zelo verjetno pretresel trg. Napoveduje, da bo delež pametnih telefonov na tehnološkem trgu z zdajšnjih desetih odstotkov v naslednjih letih narastel na od 50 do 60 odstotkov.