Intel je tožbo FTC-ja označil za neprimerno. Foto: EPA
Intel je tožbo FTC-ja označil za neprimerno. Foto: EPA

FTC meni, da je cilj Intelovih prijemov omejevanje konkurence. Podobne obtožbe Intela prihajo tudi iz Evrope in Azije, kjer naj bi si celo desetletje sistematično prizadeval drugim proizvajalcem omejevati dostop do trga.

Tako naj bi od velikih proizvajalcev računalniške opreme zahteval sklenitev ekskluzivnih ali skoraj ekskluzivnih dogovorov v zameno za visoka plačila, v nasprotnem primeru pa naj bi jim grozil s povračilnimi ukrepi.

Tožba FTC-ja prihaja le mesec dni po poravnavi med Intelom in AMD-jem, po kateri bo Intel AMD-ju plačal 1,25 milijarde dolarjev v zameno za umik tožbe. Ta je bila vložena zaradi protimonopolnih in patentnih sporov.

Intelovi mikroprocesorji so vgrajeni v 80 odstotkov vseh osebnih računalnikov na svetu. V družbi trdijo, da je tožba FTC-ja neprimerna, saj da so na trgu tekmovali pošteno in v skladu z zakonom. Pogovori glede poravnave naj bi zastali, ker je FTC vztrajal pri uvedbi tako ostrih pravnih sredstev, da bi ta Intelu onemogočila nadaljnje poslovanje.

V FTC-ju te navedbe zanikajo, saj da pravna sredstva ne vključujejo denarnih kazni, in trdijo, da nimajo namena razbiti Intela.