Pingvine je namreč z navadnim satelitom nemogoče izslediti. Pojasniti velja, da se ta živalska vrsta na ledu v skupinah zadržuje osem mesecev na leto, pri čemer za seboj pusti tudi iztrebke v obliki rjavordečih znamenj, ki jih satelitu ni težko zgrešiti. "S pomočjo satelita smo zarisali baze na ledenih ploskvah, za katere lahko gotovo rečemo, da je v njihovi bližini kolonija pingvinov," je dejal Peter Fretwell, geograf iz britanske organizacije za raziskovanje Anktartike.
S pomočjo primerjave do desetih novih kolonij
"Zasledili smo jih tako, da smo za oblikovanje zemljevida nahajališč pingvinov uporabili sliko satelita, na kateri so bili rdečerjavi madeži. Izkazalo se je, da gre najverjetneje za lokacije kolonije cesarskih pingvinov," je pojasnil.
S pomočjo primerjave satelitskih slik in prej poznanih krajev pingvinov so odkrili 10 prej neznanih kolonij in ugotovili, da se je šest prej znanih kolonij pred kratkim "odselilo", šest pa izginilo.
Poznavanje lokacij potrebno zaradi ugotavljanja ogroženosti
Kot je še dejal Fretwell, morajo vedeti, kje se cesarski pingivni zadržujejo in koliko jih je, da bodo lahko ugotovili, kako resno jih ogrožajo podnebne spremembe. Pingvinov življenjski prostor je namreč vezan na anktarktični led.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje