Raziskovalci newyorške medicinske fakultete Alberta Einsteina v študiji, ki jo je objavil zbornik Nature, ugotavljajo, da bi meje naše absolutne starosti, ki jo lahko dosežemo, znale biti dokaj blizu, piše spletni portal ScienceDaily.
Pričakovana življenjska doba je v zadnjih stotih letih vztrajno rasla, hkrati z njo pa tudi najvišja doživeta starost. Vendar so raziskovalci zdaj mnenja, da ima rast svojo mejo in da smo se je že tudi dotaknili. Po besedah enega izmed vodilnih avtorjev raziskave, Jana Vijga,se je to zgodilo že v 90. letih minulega stoletja.
Daljša življenjska doba, ne pa tudi večja najvišja starost
Ekipa je v pregled vzela podatke iz baze o človeški umrljivosti, ki vključuje podatke iz več kot 40 držav sveta. Od leta 1900 se je tako večal delež prebivalstva, ki doživi 70 let in več z vsakim naslednjim koledarskim letom. Ko pa so pregledali napredek pri preživetju tistih, ki so doživeli 100 ali več let, pa so ugotovili, da možnosti za preživetje dosežejo vrh pri okoli 100. letu, nato pa zelo hitro upadejo, ne glede na leto, v katerem se oseba rodi.
Raziskovalci so nato v nadaljevanju na podlagi podatkov o najvišji zabeleženi starosti ob smrti izračunali, da je povprečna najvišja možna starost 115 let, absolutna meja pa 125 let. V statističnem smislu to pomeni, da je možnost, da kdor koli na svetu doseže starost 125 let, manjša od 1:10.000.
"Čeprav je mogoče, da bodo terapevtski preboji omogočili življenje, ki bo daljše od naših izračunanih meja, pa bodo morali pri tem preseči številne genetske variacije, za katere se zdi, da določajo dolžino življenja," je opomnil Vijg.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje