Ženska ni prepoznala niti glasu svojih otrok, za telefonske pogovore pa se je s prijatelji dogovarjala vnaprej. Foto: MMC RTV SLO
Ženska ni prepoznala niti glasu svojih otrok, za telefonske pogovore pa se je s prijatelji dogovarjala vnaprej. Foto: MMC RTV SLO

Nezmožnost prepoznavanja glasov lahko prizadene ljudi po prestani možganski kapi ali zaradi poškodbe desne možganske hemisfere. Pred meseci pa so znanstveniki londonske univerze (UCL) predstavili prvi poznan primer ženske, ki se je s to boleznijo, poimenovano fonagnozija, že rodila.

Ženska kar 60 let ni vedela, da za njeno hibo obstaja medicinska diagnoza. Vsa ta leta se je po telefonu pogovarjala s prijatelji in sodelavci le, če so se za čas pogovora dogovorili vnaprej. Ko pa je v reviji zasledila članek o prosopagnoiji - nezmožnosti prepoznavanja obrazov - je pomislila, da je njena nenavadna hiba prav tako bolezen.

Prepozna le glas Seana Conneryja
Zdravnik jo je napotil k specialistom, a rentgensko slikanje njenih možganov ni pokazalo nobenih možganskih poškodb. Prav tako ni nobenih odstopanj pri njenih povezavah z vidnimi receptorji. A ko so jo testirali, ni prepoznala nobenega znanega glasu. Izjema je bil le glas Seana Conneryja. Zanimivo je tudi, da je spoznala melodijo skladbe, ne pa tudi pevca.

Znanstveniki zdaj upajo, da se jim bodo oglasili tudi drugi ljudje, ki imajo podobne težave, saj bodo tako lažje raziskali to nenavadno bolezen.

A. S.