Tako deluje načrtovani stolp. Foto: Enviromission
Tako deluje načrtovani stolp. Foto: Enviromission

Prvi stolp bi lahko po načrtih lastnika, avstralskega podjetja EnviroMission, Rogerja Daveyja proizvedel 200 megavatov električne energije. Čeprav je projekt za zdaj šele konceptualen, Davey meni, da je bil koncept že preizkušen na nekaj manjših podobnih projektih po svetu.
Prvi stolp bi bil visok dobrih 792 metrov, zgrajen bi bil iz betona sredi puščave v Arizoni, njegova doba trajanja pa naj bi bila kar 80 let. Drugi stolp bo po svojih značilnostih podoben prvemu.
Prednost pred drugimi tehnologijami
In kako deluje - ob vznožju stolpa je ogromna prozorna ponjava, pod katero se nabira vroč zrak, ki se nato dviga skozi solarni stolp, pri čemer poganja 32 turbin. Te pa proizvajajo električno energijo.
Prednost takšnega sistema je, da se vroč zrak dviga tudi ponoči, ko ni sonca, in tudi v brezvetrju. Za svoje delovanje ne potrebuje vode in tudi vzdrževanje je zelo enostavno.
Zatakne se pri denarju
Vendar obstajajo prepreke. Do zdaj tako velikega stolpa še niso postavili, zato se pojavljajo dvomi o primernosti oblike pri takšnih razsežnostih. Manjšega postopoma sicer že postavljajo na Kitajskem.
Prva faza je dokončana in stolp že proizvaja 200 kilovatov elektrike na dan. Druga prepreka je denar, saj je vrednost enega stolpa ocenjena na 750 milijonov dolarjev (560 milijonov evrov). Čeprav je podjetje po njihovih besedah že zbralo nekaj denarja, jih še vedno čaka dolga pot prek bank.
V EnviroMissionu predvidevajo, da bi en stolp lahko zgradili v dveh letih, po dveinpoletnem delovanju stolpa pa bi se emisije toplogrednih plinov, ki bodo nastale pri gradnji, izravnale.