Udomačitev konjev je izrednega pomena, saj je spremenila človeško zgodovino in vplivala na vse - od prevoza in kmetovanja do bojevanja, vendar si znanstveniki niso bili enotni, kdaj se je zgodil prelomni trenutek.
Arheologi zdaj menijo, da imajo odgovor na to vprašanje, potem ko so v srednjeazijski državi odkrili najstarejše konjske staje na svetu, ki so pripadale starodavnemu ljudstvu Botai. Tam so našli kosti, ostanke zob in črepinje posod, v katerih so hranili kobilje mleko, kar kaže na to, da je vzhodno od Urala obstajala reja konj za hrano in domačo uporabo že 2.000 let preden so jih začeli uporabljati v Evropi.
Že nekaj časa so arheologi domnevali, da so bili pripadniki ljudstva Botai prvi jezdeci, a so do zdaj nekateri menili, da so samo lovili konje in niso poznali njihove reje. Na najdišču so odkrili kosti konjev, ki so podobne tistim iz pozne bronaste dobe in se zelo razlikujejo od kosti divjih konjev.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje