Povečanje je bilo največje v visokošolskem sektorju, in sicer za 15 odstotkov, in v poslovnem sektorju, kjer je znašalo sedem odstotkov. Na povečanje sredstev v poslovnem sektorju je poleg večjih vlaganj vplival tudi razširjen izbor poročevalskih enot, sporočajo iz državnega statističnega urada.
Tudi lani je bil največji delež bruto domačih izdatkov namenjen za raziskave s področja tehniških in tehnoloških ved, in sicer je obsegal 47 odstotkov ali 307,5 milijona evrov. Temu so sledili izdatki za raziskave na področju naravoslovnih ved. Najmanj denarja je bilo namenjenega raziskavam s področja kmetijskih ved, in sicer 7,4 milijona evrov oziroma en odstotek vseh izdatkov.
Največ prispevale gospodarske družbe
Lani so največ finančnih sredstev za raziskovalno-razvojno dejavnost prispevale gospodarske družbe, in sicer 380,9 milijona evrov ali 58 odstotkov vseh sredstev. Zadnja leta so vse pomembnejši vir financiranja raziskovalno-razvojne dejavnosti v Sloveniji tudi sredstva iz tujine. Ta so znašala 39,7 milijona evrov, kar je 15 odstotkov več kot leto prej.
V tem letu sta bili v raziskovalno-razvojni dejavnosti zaposleni 802 fizični osebi več kot v letu prej. Med vsemi zaposlenimi v tej dejavnosti je bilo 6.436 žensk, kar je 38 odstotkov vseh zaposlenih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje