Zakaj? Zaradi vrtenja Zemlje, ki poteka vsako leto nekoliko dlje, so se v mednarodnem sistemu, ki skrbi za nadzor vrtenja Zemlje (IERS) odločili, da bomo vsakih nekaj let 365 (oziroma 366) dnem dodali še eno sekundo. Zadnjič smo sekundo letu dodali leta 2005, naslednjo pa bomo dodali leta 2012 ali 2013.
Dodajamo prestopne dneve in sekunde
Prilagoditev je podobna prestopnim dnevom, ki jih dodajamo vsaka štiri leta, saj Zemlja za dokončanje poti okoli Sonca potrebuje 365 dni in šest ur. Dodajanje prestopnih sekund ima isti vzrok, vendar pa se dodajajo zgolj po potrebi. Letos bomo tako 24. dodali eno sekundo.
O tem, katero leto bomo dodali sekundo, odloči zgoraj omenjeni IERS. Vodja IERS-a Daniel Gambis je tako že julija sporočil skrbnikom ultranatančnih atomskih ur, da bo letošnje leto nekoliko daljše.
S prilagoditvijo se uskladita dve časovni lestvici
Prilagoditev je potrebna zaradi uskladitve dveh različnih časovnih lestvic. Prva je osnovana na podlagi merjenja časa z atomskimi urami, ki je do milijardinke sekunde na dan natančno, druga pa temelji na nepopolnem vrtenju Zemlje okoli svoje osi. Lestvici postaneta neusklajeni, ker na Zemljino vrtenje vplivajo številne spremenljivke, tudi gravitacija Sonca in Lune, valovanje, sončni veter, vesoljski prah in magnetne nevihte. Celo globalno segrevanje vpliva na vrtenje Zemlje.
Ob točno 23.59.59 po Greenwichu (GMT) 31. decembra se bodo svetovne ure premaknile za dodatno sekundo. No, ker je GMT eno uro za sredjeevropskim časom, bomo v Sloveniji dodatno sekundo lahko prišteli v prihodnje leto.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje