Hiša eksperimentov je namreč na Prešernovem trgu organizirala tek po nenewtonski tekočini. Prvi se je preizkusil evropski komisar za znanost in razvoj Janez Potočnik, sledili pa so mu tudi mladi in razposajeni obiskovalci prireditve.
Nenewtonska tekočina se lahko obnaša kot tekočina ali trdna snov
Ob tej priložnosti velja pojasniti, da nenewtonsko tekočino v vodi tvori škrob. Ta tekočina ima pri različni sili različno viskoznost. Če nanjo delujemo z majhno silo (počasi), se odziva kot tekočina, če pa z veliko silo (hitri premiki), se obnaša kot trdna snov. Če tekočino zlijemo na mizo, jo lahko, če smo le dovolj spretni in hitri, tudi poberemo. Tega seveda z vodo ni mogoče početi.
Direktor Hiše eksperimentov Miha Kos je za MMC pojasnil, da pomeni spektakel na Prešernovem trgu v Ljubljani vrhunec dogajanja na prvem Znanstivalu dogodivščin, ki se izvaja hkrati v Ljubljani in v Mariboru. Festival je sestavljen iz zbirke znanstvenih šovov, tudi Hiša eksperimentov ima dneve odprtih vrat.
Spektakel odprl Janez Potočnik
Spektakel je sicer odprl evropski komisar Potočnik. Pri tem je pojasnil, da je učenje v šolah pogosto daleč od tistega, kar si pravzaprav želimo. "Radovednosti, ki jo vsi, ki so zbrani tukaj, nosijo s seboj, prevečkrat skušamo spremeniti v poslušnost, in to preprosto ni dobro. Današnji dogodek Znanfestival dogodivščin je zato pomemben dogodek," je dejal. Spomnil je tudi, da je letošnje leto v Uniji leto inovativnosti in kreativnosti in da v ta okvir sodi tudi Znanstival dogodivščin, ki ga je podprlo tudi predstavništvo Evropske komisije v Ljubljani.
Utrinke z Znanstivala, ki jih je v objektiv ujel MMC, si lahko ogledate v spodnji galeriji.
Besedilo, foto in video: Marjetka Nared
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje