Sistem Kinect  ljubiteljem Xboxov omogoča krmiljenje z gestikuliranjem. Morda bomo kmalu krilili z rokami vsi, ki uporabljamo računalnike. Foto: EPA
Sistem Kinect ljubiteljem Xboxov omogoča krmiljenje z gestikuliranjem. Morda bomo kmalu krilili z rokami vsi, ki uporabljamo računalnike. Foto: EPA
Apple
Apple in Microsofta sta s skoraj sočasno prijavo patentov, ki temljijo na podobni tehnologiji, napovedala še eno "vojno". Foto: Reuters

Pred kratkim sta oba tehnološka velikana prijavila patente, ki omogočajo upravljanje računalniškega programa zgolj z gibi rok - Microsoft je o svojem izumu v prošnji za prijavo patenta zapisal, da gre za program, ki posamezniku omogoča, da z mahanjem rok "nariše" predmet v tridimenzionalni obliki, Apple pa je izdelal program, ki omogoča "premetavanje" vsebin z ene naprave na drugo, poroča BBC.

Varnostna patenta, ki ju je objavil tudi ameriški urad za patente in zaščitene znamke (US Patent and Trademark Office), tako zdaj družbama dajeta lastninsko pravico nad novima tehnologijama in onemogočata tekmecem, da bi pri razvijanju svojih programov uporabili iste geste. Vsaj brezplačno ne.

Je mahanje z rokami prihodnost ali bo omejeno na igrice?
Računalniška velikana sicer nista edina, ki precej svojega časa in denarja vlagata v razvoj "brezdotične" tehnologije. Tudi manj znana tehnološka podjetja, kot sta Qualcomm in Extreme Reality 3D, prijavljajo svoje patente, podobne Applovemu in Microsoftu. "Zanimivo je, da toliko podjetij v resnici vlaga precej denarja in časa v to," ugotavlja Chris Green, tehnološki analitik v družbi Davies Murphy Group. Pri tem Green opozarja, da bo le čas pokazal, ali "bo to mahanje z rokami po zraku dejansko imelo prihodnost še na katerem drugem področju, razen ko gre za računalniške igre".

Apple je svoj izum poimenoval Real Time Video Process Control Using Gestures (Krmiljenje videov v realnem času z gestikuliranjem). Ta uporabnikom omogoča prestavljanje videov in fotografij z ene naprave na drugo (npr. z iPhona na računalnik), ne da bi se bilo treba katere izmed naprav sploh dotakniti - vse, kar mora uporabnik storiti, je, da pomaha z roko.

Aplikacijo "primeš" in jo "vržeš" na TV
Kot je razvidno iz prijave patente, še piše BBC, tehnologija temelji na infrardečih, optičnih in drugih senzorjih, ki zaznavajo gibanje in ga "razumejo". "Recimo, da brskaš po spletu po telefonu in naletiš na TV-aplikacijo, ki bi jo želel pogledati. Samo z zamahom roke jo lahko primeš - dobesedno - in "vržeš" na neko drugo napravo. In to brez Bluetooth ali katere druge povezave," razlaga Green.

Microsoft je začel s sistemom Kinect
Microsoft ima na področju brezdotičnih tehnologij že kar nekaj izkušenj, saj je gestikulacijo vdelal že v svojo igralne konzole Xbox. "Microsoftov sistem Kinect je dobil veliko pohval zaradi svoje natančnosti in jasnosti. Celo raziskovalci na univerzah uporabljajo ta sistem za svoje delo," pravi Green, pri čemer pa opozori na velikost sistema: "Še vedno je precej velik. Če bi ga rad nekako spravil v pametni telefon, moraš sistem tako stisniti, da bo velik kot palec."

Patent ima možnosti za oblikovalce
Patent, ki ga je Microsoft prijavil zdaj, je sicer namenjen bolj "resnim" uporabnikom, saj bo naprava omogočala izris nekega predmeta v 3D-tehniki zgolj z nekaj gestami. Uporabnik ga bo nato lahko obračal, ga spreminjal, mu dodajal druge elemente itd. V praksi, pojasnjuje Green, bo to pomenilo, da lahko posameznik nekajkrat zamahne z roko in v zraku "nariše" kvadrat, ki se bo nato "pojavil" na zaslonu (ali pa dejansko v zraku - če bo ta človek uporabljal 3D-projektor).

"Ne boš več potreboval miške, da narišeš neko obliko. Lahko boš samo pomahal z rokami in skica se bo kar pojavila," je navdušen poznavalec, ki je prepričan, da ima patent precejšen potencial - predvsem kot pripomoček pri oblikovanju.