"To je čisto presenečenje," je ob odkritju dejal Ulmar Grafe, profesor z Univerze Brunei Darussalam, ki je vodil odpravo. Majhni netopirji, ki niso večji od ključev, in mesojeda rastlina namreč tvorijo simbiozo.
Ta je še posebej zanimiva, ker poteka tako, da rastlina netopirjem daje zavetje, hrani pa se z njihovimi iztrebki. Po navadi so namreč živali tiste, ki se hranijo z rastlinami v podobnih simbiozah.
Preučevali so rastline, našli simbiozo
Raziskovalci so se preučevanja rastlin lotili, ker jih je zanimalo, kako te ovijalke, ki so lahko visoke tudi do 10 metrov, preživijo v močvirnatih gozdovih Bornea, kjer ni veliko hranljivih snovi.
Opazili so, da ovijalke predstavljajo običajen kraj za prenočevanje majhnih, komaj 4 grame težkih netopirjev, imenovanih Kerivoula hardwickii, čeprav je v gozdu mnogo drugih primernih krajev za ustvarjanje zavetij.
Prenočujejo celotne družinice
"A te rastline predstavljajo zanje primerno gnezdo, saj se v njih pogosto naselijo pari ali cele družinice," pojasnjuje Grafe. V njih najdejo suh prostor, ker so rastline mesojede, pa jih tudi ne motijo žuželke ali zajedavci, ki jih v močvirnatih območjih kar mrgoli.
Prilagodile so se tudi rastline
Kljub temu pa njihov domek ni povsem brez nevarnosti, saj morajo paziti, da ne zdrsnejo v tekočino, ki rastlini pomaga vsrkati hranljive snovi iz 'plena' in se nahaja na dnu "vrčka". A kot kaže, so se rastline že prilagodile na to simbiozo, saj je količina tekočine zelo nizka. In namesto da bi pokončale netopirčka, se raje prehranjujejo z njegovimi izločki.
"Kar naprej se srečujemo z izumiranjem vrst in manjšanjem populacij, zato so taki svetli primeri pravi kazalniki, kako pomembno je, da poskušamo ohraniti vsako bitje," je dodal Grafe. Odkritje so opisali tudi v reviji Biology Letters.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje