Eden najbolj razvpitih primerov mašenja ust kanadskim znanstvenikom je bil tisti s poginom rib. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Eden najbolj razvpitih primerov mašenja ust kanadskim znanstvenikom je bil tisti s poginom rib. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Za Kanado občutljiva tema je tudi globalno segrevanje. Foto: EPA

Govorci na pomembnem srečanju znanstvenikov v Kanadi so namreč potožili, da se obveščanje javnosti o ključnih raziskavah v povezavi z zdravjem in okoljem zatira.
Profesor Thomas Penderson, višji znanstvenik na univerzi v Victorii, je za BBC povedal, da meni, da so pri nekaterih takih primerih v ozadju politični motivi. "Premier (Stephen Harper, op. a.) si prizadeva nadzirati izsledke, da bi zagotovil, da znanstvene ugotovitve kanadskih znanstvenikov ne osramotijo vlade. Vlado imam na sumu, da bi raje videla, da znanstveniki ne bi razpravljali o raziskavah, ki kažejo, kako zelo resne so klimatske spremembe."

Kanadska vlada se je nedavno umaknila iz kjotskega protokola, katerega cilj je zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida.

Oster nadzor intervjujev
Obtožbe so vzniknile na srečanju AAAS, kjer so razpravljali o posledicah medijskega protokola, ki ga je kanadska konservativna vlada vpeljala kmalu po svoji izvolitvi leta 2008. Protokol zahteva, da vse prošnje za intervjuje z vladnimi znanstveniki odobrijo predstavniki vlade. Odločitev o tem, ali bo intervju odobren ali ne, lahko traja več dni, kar lahko onemogoči vladnim znanstvenikom, da komentirajo "vroče" novice.
Po besedah neimenovanih virov so prošnje za intervju pogosto zavrnjene, ko pa jih odobrijo, vladni predstavniki za odnose z javnostjo zahtevajo vnaprej predložena pisna vprašanja, pri intervjuju pa so tudi sami prisotni.
"Prav tako, kot imamo eno ministrstvo, bi morali imeti tudi en glas. Intervjuji včasih ministrom postrežejo s presenečenji. Tiskovni predstavniki bodo delali z zaposlenimi, kako se najbolje odzvati na novinarski klic. V to naj bi bilo vključeno tudi, da se od strokovnjaka pričakuje, da odgovarja znotraj potrjenih okvirov," je zapisano v protokolu.

"Če jim vprašanje ne bo všeč, ne bo odgovora"
Andrew Weaver
, okoljski znanstvenik z univerze v Victorii, protokol opisuje kot orwellovski in pravi, da se podatke tako ostro nadzira, da je javnost "prepuščena temi". "Edini podatek, ki ga dobi, je tisti, ki ga želi vlada, ta pa služi utrjevanju posamezni strategiji," pravi Weaver.

Margaret Munro, ki za Postmedia News pokriva znanstvene teme, pa je na srečanju AAAS povedala, da je cilj protokola zatiranje znanstvene razprave o zadevah javnega interesa. "Bolj kot je zgodba kontroverzna, manj je verjetno, da boš lahko govoril z znanstveniki. Vladni piarovci so kot kamniti zid. Če jim ne bo všeč tvoje vprašanje, ne boš dobil odgovora."
Mašenje ust
Munrojeva je tudi navedla več primerov "ogobčenja" znanstvenikov. Ko so tako po lanski jedrski katastrofi v Fukušimi na Japonskem kanadski mediji od vlade zahtevali odgovore o potencialnem sevanju na zahodni obali Kanade, so novinarjem preprečili dostop do znanstvenikov. Nazadnje so kanadski mediji podatke dobili od evropskih agencij.

Spet drugi primer je bil vezan na preiskavo upada populacije lososov na zahodu Kanade. Izsledki preiskave so bili, da so bile ribe najverjetneje izpostavljene posebnemu virusu, ki bi bil lahko povezan z lokalno ribogojno industrijo. Glavni znanstvenici pri raziskavi se je zdelo pomembno, da javnost izve za to, a vlada je zavrnila vse intervjuje z dotično strokovnjakinjo, zaposleno na ministrstvu za ribištvo in oceane.