Usedline, enake solinam na Zemlji, so primerno mesto za preiskovanje sledi preteklega življenja, ki bi se lahko ohranile v soli. Foto: EPA
Usedline, enake solinam na Zemlji, so primerno mesto za preiskovanje sledi preteklega življenja, ki bi se lahko ohranile v soli. Foto: EPA

Nasino plovilo je namreč odkrilo znake, ki kažejo, da je severna polobla polna mineralov klora. Znanstveniki zato menijo, da je mineral nastal, ko je voda izhlapevala iz slanih jezer ali zemlje pred milijardami let. Podatke je poslala kamera na Odysseyi, ki že od leta 2002 preučuje Marsovo površino in izdeluje zemljevide rdečega planeta.

Vodja ekipe znanstvenikov Phillip Christensen z univerze v Arizoni je dejal, da je sol najverjetneje enaka kuhinjski soli. Pojasnil je, da večina usedlin leži v kotlinah, do katerih vodijo jarki, ki so nastali med dolgotrajnim obdobjem pretakanja vode. Zakaj je voda izginila, sta mogoči dve razlagi, je dejal Christensen. Prva je izhlapevanje velike količine vode (podobno kot pri slanih jezerih na Zemlji), druga pa je, da so tla prepredena s kapilarami, ki potisnejo vodo bogato s soljo na površje, kjer izhlapi, ostanejo pa ogromne količine soli.

Za znanstvenike sta zanimivi obe možnosti, saj nakazujeta, da je blizu površja velika količina vode. Ekipa znanstvenikov, v kateri so tudi strokovnjaki s havajske univerze in univerze Stony Brook, meni, da so usedline nastale pred približno štirimi milijardami let, ko je bilo ozračje Marsa mnogo toplejše in bolj vlažno.