Glede pogostosti uporabe medmrežja takoj za 10- do 15-letniki uvrščajo starejši najstniki in mladi nad 20 let. Foto: EPA
Glede pogostosti uporabe medmrežja takoj za 10- do 15-letniki uvrščajo starejši najstniki in mladi nad 20 let. Foto: EPA

V starostni skupini med 10. in 74. letom je po podatkih statističnega urada rednih uporabnikov 58 odstotkov, opaziti pa je naraščanje. Glede pogostosti uporabe medmrežja se takoj za 10- do 15-letniki uvrščajo starejši najstniki in mlajši nad 20 let. Spletna okna jih redno odpira 94 odstotkov, z višanjem starosti pa uporaba nato upada. Med mladimi je 70 odstotkov takih, ki medmrežje uporabljajo prav vsak dan.

Ena glavnih funkcij medmrežja je komuniciranje - tako komunicira več kot polovica Slovencev, starejših od deset let, spet je to najpogosteje med mlajšimi uporabniki. Mladi tudi najpogosteje uporabljajo prenosni telefon za dostop do medmrežja, kar petina vseh od 16- do 24-letnikov jih je preko medmrežjs tudi že telefoniralo, podoben odstotek jih je tudi že videotelefoniralo s pomočjo spletne kamere. Telefoniranje po medmrežju sicer ni tako razširjeno - poskusilo ga je okoli osem odstotkov vseh uporabnikov, videotelefoniranje pa šest odstotkov.

Priljubljena izmenjava vsebin
Zelo pogosto se po medmrežju pridobiva in izmenjuje avdiovizualne vsebine (pri mladih se odstotek povzpne čez 80) ter igra omrežne igre. Tudi pisanje blogov in zapisovanje v spletne klepetalnice, novičarske skupine in forume je pogosto.

Okoli 38 odstotkov populacije medmrežje uporablja tudi za izobraževanje, najvišji odstotek je pri ljudeh, starih med 16 in 24 leti. Za izobraževanje jih medmrežje uporablja skoraj tri četrtine.

S. Z.