Znanstveniki upajo, da bodo s terapijo številnim paraplegikom omogočili novo življenje. Ob tem pa dodajajo, da zdravljenje verjetno ne bo moglo pomagati tetraplegikom. Foto: Thinkstock
Znanstveniki upajo, da bodo s terapijo številnim paraplegikom omogočili novo življenje. Ob tem pa dodajajo, da zdravljenje verjetno ne bo moglo pomagati tetraplegikom. Foto: Thinkstock

Danes 25-letni Rob Summers po prometni nesreči leta 2006 ni mogel premikati trupa in spodnjih okončin, tudi dve leti rehabilitacije nista prinesli želenih učinkov. Po terapiji, ki vključuje spuščanje električnega toka v točno določene dele spodnjega dela hrbetnjače, pa lahko spet stoji in naredi celo nekaj korakov.

Summersu so leta 2009 vsadili elektronsko napravo, ki z električnimi sunki stimulira spodnji del hrbtenjače (ta elektrostimulacija "oponaša" signale, ki bi jih živčnemu spletu sicer morali posredovati možgani), v istem trenutku pa bolnik poskuša izvesti specifično nalogo - na primer prenesti težo na svoje noge. Ob elektrostimulaciji živci skupaj z "namigi", ki jih dobijo iz nog, usmerijo premikanje mišic, v študiji pojasnjujejo raziskovalci.

Sama elektrostimulacija sicer ne sproži gibanja, ampak "dregne" v mrežo živcev v hrbetnjači, ki nato sami, brez "navodil" iz možganov, spodbudijo gibanje.

Upajo, da bodo lahko pomagali veliko ljudem, vendar ...
Znanstvenikom z univerze v Louisvillu v ameriški zvezni državi Kentucky je tako prvič uspelo hromemu človeku omogočiti gibanje, kar jih navdaja z upanjem, da bodo lahko kmalu večini ljudi s podobnimi poškodbami hrbtenjače pomagali, da se znova postavijo na noge, obdržijo ravnotežje in celo hodijo.

Priznavajo pa, da bo potrebnih še veliko raziskav in podobnih zdravljenj - gre namreč za samo en uspešen primer in za zdaj ne vedo, ali se bodo tudi drugi s podobnimi poškodbami na terapijo odzvali tako, kot si strokovnjaki želijo. Vodja raziskovalne ekipe Susan Harkema je v izjavi tako opozorila: "Študija odpira ogromne možnosti za izboljšanje vsakdanjega življenja posameznikov s takimi poškodbami ..., vendar je pred nami še zelo dolga pot."

Življenje se mu je (spet) spremenilo
Summersu se je s terapijo delno vrnil tudi otip (prej sploh ni čutil dotika na nogah), poleg tega pa lahko brez pomoči stoji do štiri minute oz. ob pomoči, ko se njegovo telo utrudi, tudi do ene ure. Ob pomoči fizoterapevtov lahko celo hodi po traku. "Za nekoga, ki štiri leta ni mogel premakniti niti prsta na nogi, je občutek svobode, ki ga imam, ko se postavim na svoje noge, neverjeten," je v izjavi za javnost dejal Summers in dodal, da je tudi na prvi pogled videti bolje - celo tako dobro, da včasih kdo sploh ne ugotovi, da je hrom, piše na spletni strani Live Science.