Uspeh bi lahko v prihodnosti pripeljal do rednih presaditev organov ljudem. Kot je pojasnila vodja raziskave Doris Taylor s centra za kardiovaskularno zdravljenje univerze v Minnesoti, upajo, da bodo v prihodnje lahko oblikovali organ, ki bo primeren za posameznikovo telo.
Znanstveniki so uporabili proces, pri katerem so s srca odstranili obstoječe celice, osnovne kolagenske strukture pa so pustili nedotaknjene. V želatini podobno ogrodje so vstavili srčne celice komaj rojene podgane, jim dodali raztopino, bogato s hranilnimi snovmi, in organ pustili v laboratoriju. Štiri dni pozneje sta se tvorbi začeli združevati.
Zatem so srce povezali tako, da bi lahko prečrpavali tekočino, in dodali nekaj pritiska, da bi simulirali krvni tlak. Osem dni pozneje je srce začelo črpati tekočino.
Američani niso prvi
Američani niso edini, ki so uporabili izvorne celice. Prejšnji mesec je britanski ekipi uspelo oblikovati bijajoče srce iz izvornih celic zarodka, ki bi jih lahko uporabili za obliž na srcu.
Postopek, ki so ga uporabili Američani, bodo lahko uporabili tudi na drugih organih, kar bi lahko bil nov vir za presaditve organov. Za te organe bi lahko v teoriji veljalo, da je manj verjetnosti, da bi telo organ zavrnilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje