Žaba se je najverjetneje razvijala v obratni smeri in znova pridobila prvotne značilnosti, meni David Bickford z univerze v Singapurju. Dodal je, da so živali brez pljuč med dvoživkami, plazilci, ptiči in sesalci izjemno redke, pri žabi vrste Barbourula kalimantanensis pa je brezpljučje popolno.
Proučevanje žabe bi znanstvenikom lahko pomagalo razkriti, kako so se pljuča sploh razvijala. Vendar pa opozarjajo, da je žaba zaradi prepovedanega iskanja zlata na tem območju že ogrožena vrsta.
Zaradi rudarjenja so bila uničena skoraj vsi primerna mesta za življenje in razvoj žab. Prvotno mrzle, čiste reke s hitrim tokom so postale tople in motne, zato za žabe niso več primerne. A je znanstvenikom vseeno uspelo višje ob reki odkriti dve novi skupini.
Odkritje žabe brez pljuč podpira teorijo, da so pljuča prilagodljiv organ pri dvoživkah, saj lahko dihajo tudi na druge načine. Le majhne živali s počasnim metabolizmom, ki živijo v mrzli in deroči vodi, kjer se kisik in ogljikov dioksid hitro izmenjujeta, lahko preživijo brez pljuč, še pravijo znanstveniki, zato si prizadevajo, da iskalci zlata ne bi uničili življenjskega prostora teh redkih žab.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje