Od zdaj bo mogoče dogajanje v Evropskem parlamentu spremljati tudi prek spletne televizije EuroparlTV. Foto: MMC RTV SLO
Od zdaj bo mogoče dogajanje v Evropskem parlamentu spremljati tudi prek spletne televizije EuroparlTV. Foto: MMC RTV SLO
Spletna televizija
Profesor Jože Gričar s Fakultete za organizacijske vede v Mariboru, ki je sodeloval pri ocenjevanju testne različice spletne televizije, je poudaril, da gre pri tem za odmeven proces, ki je za državljane pomemeben. V njem vidi možnost krepitve e-sodelovanja med članicami EU-ja in nadaljnjega razvoja Unije. Foto: MMC RTV SLO

EuroparlTV predstavlja rezultat večletnih prizadevanj edine neposredno izvoljene institucije EU-ja, kako na najbolj učinkovit način svoje delovanje narediti bolj pregledno, razumljivo in zanimivo za državljane Unije.

Spletna televizija zaradi pomena spleta za odnose z Evropejci
V EP-ju so se za lastno produkcijo odločili na podlagi preučitve primerov parlamentarnih televizijskih kanalov po članicah Unije, ki delujejo bodisi v okviru nacionalnih televizij bodisi v okviru samih parlamentov.

Pri tem so izbrali obliko spletne televizije, saj v parlamentu po besedah vodje pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji Nataše Goršek Mencin prepoznavajo splet kot pomembno orodje ne zgolj pri razvoju evropskih politik, ampak tudi pri vzpostavljanju odnosov z evropskimi državljani.

Spletna televizija prilagojena uporabnikom
Odločitev za spletno televizijo utemeljujejo tudi z agrumenti, da gre za cenovno ugodnejšo rešitev od klasične televizije, ki gre obenem v korak z razvojem tehnologije, predvsem s konvergenco računalniških in televizijskih vsebin in širitvijo širokopasovnega dostopa do spleta. Poleg tega naj bi bila spletna televizija prilagojena uporabniku - ponuja mu veliko količino gradiva, usklajena je s spremembami družbenih vzorcev uporabe medijev in ustreznejša za podajanje informacij v vseh uradnih jezikih EU-ja.

Programska politika EuroparlTV zagotavlja prikaz pluralnosti mnenj v Evropskem parlamentu, saj so v uredniškem svetu z enim poslancem zastopane vse politične skupine, uredniška politika pa je nevtralna in nepristranska. V EP-ju namreč ni vlade in opozicije kot v nacionalnih parlamentih, temveč so tam različne poltične skupine, ki združujejo poslance iz različnih članic EU-ja.

Stroški delovanja televizije 8 mio. evrov na leto
Stroški delovanja spletne televizije znašajo osem milijonov evrov letno oz. 0,16 evra na državljana. Uporabnikom ponuja štiri različne kanale - Vaš parlament, Vaš glas, Mlada Evropa in Parlament v živo. Televizija je dostopna na https://www.europarltv.europa.eu.