Naš planet vsako leto med 11. in 13. avgustom prečka tirnico kometa Swift-Tuttle, ki za pot okoli naše zvezde potrebuje 130 let. Na kometovi tirnici je veliko prašnih delcev, ki jih komet pušča za seboj, ko se njegovo jedro, velika, umazana ledena gora ledu, pri bližanju Soncu lomi in poka.
Ko Zemlja prečka tak pas, se prašni delci različnih velikosti, od velikosti drobnega peska pa do večjih, za pest velikih, s hitrostjo okoli 60 kilometrov na sekundo zaletijo v Zemljino ozračje in v hipu zažarijo v različnih barvah. Če Zemlja naleti na glavnino roja, doživi meteorski dež.
Utrinke bodo, če bo vreme lepo, lahko opazovali vsi prebivalci severne poloble vso noč, najbolje pa bodo vidni okoli druge ure zjutraj. Najboljši kraj za opazovanje je daleč stran od mest in umetnih luči, ozreti pa se je treba proti ozvezdju Perzej.
Meteorski roj Perzeidov, kot se pojav velikega števila hkrati vidnih meteorjev imenuje, poznamo tudi pod izrazom solze svetega Lovrenca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje