Znanstveniki so po natančno opravljeni analizi namreč prišli do ugotovitve, da je ubita žival po zdajšnji Severni Ameriki "hodila in umrla" pred (plus/minus 20 let) 13.800 leti, kultura Clovis pa je na tem ozemlju vzniknila osemsto let pozneje, pred 13 tisoč leti.
Teorija o kulturi Clovis je bila na majavih nogah že dlje časa, saj najdbe v Severni Ameriki in na severu Mehike kažejo, da so ljudje na tem območju živeli že pred "klovizijanskimi" predzgodovinski lovci, morda celo pred 15 ali 16 tisoč leti, piše BBC.
A šele datiranje omenjene kosti, kot kaže, dokončno zavrača teorijo "Clovis First", po kateri naj bi bilo to ljudstvo prvi naseljenci Amerik, ki so tja prišli čez kopenski most iz Sibirije pred 13 tisoč leti.
Oklepanje teorije iz Clovisa
Preučevani vzorec je bil odkrit že konec sedemdesetih let na najdišču Manis v bližini Seattla v ZDA. Znanstveniki so že takrat pravilno določili njegovo starost, a so privrženci teorije "Najprej Clovis" dvomili o pravilnosti.
Profesor Michael Waters s teksaške univerze je dvomom z uporabo natančnih tehnik datiranja in interpretiranja (med drugim je uporabil novo ogljično datiranje z uporabo pospeševalca atomov) naredil konec. "Uporabili smo posebne aminokisline iz kolagena v kosti in prišli do obdobja pred 13.800 leti, plus ali minus dvajset let. To je zelo natančno datiranje," je dejal Waters in dodal, da gre za obdobje 800 let pred pojavom kulture Clovis.
"Kost v kosti"
Preučevana najdba ni pomembna zaradi kosti, ampak tistega, kar je "v kosti". Gre za ostanek vrha sulice, projektilnega orožja, ki je bilo po prepričanju znanstvenikov dolgo okoli 27 centimetrov. Zanimivo je, da je bila tudi ost sulice izdelana iz mastodontove kosti, kar kaže, da so predzgodovinski lovci redno lovili in uporabljali kosti uplenjenih živali za izdelavo orožja.
Ljudstvo iz Clovisa
Kultura Clovis naj bi bila predzgodovinska kultura Paleoindijancev, ki je uspevala konec zadnje ledene dobe pred okoli 13 tisoč leti. Povezujemo jo z odkritjem t. i. "clovis konic", osti sulic in drugega orodja in orožja, izdelanih in natančno priostrenih iz kosti ubitih živali. Po odkritju več najdišč v tridesetih letih prejšnjega stoletja je teorija o pripadnikih kulture Clovis kot prvih prebivalcev Amerik postala najbolj znana teorija naseljevanja tega območja. Kultura je ime dobila po najdišču v bližini mesta Clovis v Novi Mehiki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje